معرفی تپه نادر

معرفی تپه نادر

معرفی تپه نادر

معرفی تپه نادر به روایت هتل پدرام! استان اردبیل زیبایی های فراوانی دارد که قطعا می تواند برای هر گردشگر و ایرانگردی جذاب و دیدنی باشد.

یکی از این ها تپه نادر است. تپه عظيم نادر در جنوب غربي شهر اصلاندوز منطقه مغان استان اردبیل و در تلاقي رودخانه ارس و قره سو (دره رود) قرار دارد. به طور دقیق تر می توان عرض کرد که این تپه در فاصله 1200 متری جنوب رود ارس و 600 متری شرق قره سو قرار گرفته است.

در حال حاضر این تپه که یکی از بزرگترین تپه های دشت مغان است، در محوطه پاسگاه مرزی اصلاندوز قرارگرفته است. این تپه در کنار دو رود قرار گرفته و موقعیت استراتژیکی دارد.

ارتفاع اين تپه ۳۰ متر و محيط اطراف آن حدود ۱۵۰۰ متر و طول آن ۱۲۰ متر و عرض آن حدود ۱۰۰ متر است. اين تپه  در قرن های پی در پی واحد مسكوني بزرگي را تشكيل مي داده و از هزاره اول پيش از ميلاد تا اواخر قرن يازدهم هجري قمری مسكونی بوده است . شايد قدمت آن تا هزاره سوم و چهارم قبل از ميلاد نيز برسد. از این رو می توان این تپه را از آثار تاریخی کشور دانست.

معرفی تپه نادر

در حفاری های این محل، سفالها و مصنوعات سنگی ابسیدینی مربوط به دوره مفرغ کشف شده است. اشياء تاریخی کشف شده در تپه نادر زیادند و از آن جمله مي توان به سفال خشت پخته دوران پارتی ، سفالهای منقوش دوره اسلامي و تعداد زيادی سنگ انسبيدين به حالت تيغه و سنگ خام اشاره کرد.

مصنوعات سنگی ابسیدین که از این محل جمع آوری شده اند برای آزمایش های زیادی برده شده اند . در طی این آزمایش ها مشخص شده که منبع تهیه همه آن ها یکی است.

اما این منبع هیچ یک از منابع شناخته شده کنونی مثل شمال قفقاز، ارمنسان، شمال شرق آناتولی و آناتولی مرکزی نمی باشد. وقتی گدازه های آتش فشانی که از سیلیس غنی هستند به سرعت سرد شوند، شیشه آتشفشانی ابسیدین شکل می گیرد که برای ساخت ابزار سنگی در دوران نوسنگی و مفرغ مناسب بوده است.

تپه نادری از منظر تاريخی قابل توجه است. زیرا در اين مكان بود كه نادر شاه جهت خلع شاه طهماسب دوم صفوی انجمن بزرگي تشكيل داد و سران طوايف و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند كه منجر به خلع طهاسب ميرزا و رسيدن وی به تخت سلطنت شد .

زیبایی های استان اردبیل بسیار زیاد بوده و توصیه می شود غیر از تپه نادر به سایر دیدنی های استان اردبیل به ویژه آبگرم های سرعین نیز سر زده شود.

 

با تشکر / هتل پدرام 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *