معرفی جاذبه های توریستی سرعین

جاذبه های توریستی سرعین

جاذبه های توریستی سرعین آنقدر زیاد است که این شهر زیبا را به شهرت رسانده و به یک شهر توریستی تبدیل کرده است. نام این شهر یعنی “سرعین” در فرهنگ لغت فارسی به معنی “سرچشمه” می باشد. البته این شهر در گذشته نام های دیگری نظیر سرقین، ساری قیه وسرائين نیز داشته است.

از اولین جاذبه آن، جاده منتهی به آن است که در شمال کشور قرار دارد. جاده ای جنگلی که از کنار بسیاری از مناطق دیدنی استان اردبیل نیز می گذرد و مسافران می توانند در عین عبور از جاده، از آن ها نیز بهره مند شوند.

شهر سرعین هوای نسبتا خنکی دارد. در بیشتر ایام سال هوا سرد است و تا منفی ۸ درجه سانتی گراد هم می رسد. حداکثر دمای آن نیز ۲۵ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است. میزان بارش سالیانه شهر سرعین نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از آنجا که این شهر زیبا و منحصربفرد یکی از پر رفت و آمد ترین شهرهای استان اردبیل است، به یک منبع اقتصادی در آن منطقه تبدیل شده به طوری که همه ساله بخش قابل توجهی از توریست ها و گردشگران را به سمت خود می کشاند.

شهر زیبای سرعین با داشتن چشمه های آبگرم فراوان و پرآب مانند بش باجیلار، گاومیش گلی، سبلان، قهوه سوئی، ژنرال، ساری سورسرعین، پهن لو، گوز سوئی، در کنار طبیعت های چشم نواز و بی مناطق دینی و بی نظیری دارد در ادامه تعدادی از از مناطق را معرفی میکنیم.

صنعت کشاورزی نیز در سرعین بسیار رونق دارد. محصولاتی اعم از انواع میوه ها، حبوبات و غلات در آن کشت و تولید می شوند. میوه ها شامل سيب، گلابي، آلوچه، آلوچه وحشي، گيلاس، زردآلو و گردو و غلات شامل سيب زميني، گندم، جو، عدس، لوبيا می شوند.

قبل از معرفی جاذبه های سرعین کمی از زیبایی ها و جاذبه های توریستی اردبیل براتان میگوییم.

جاذبه های گردشگری اردبیل بخش طبیعی

بخش های طبیعی اردبیل شامل ارتفاعات باشکوه مانند کوه های سبلان، تالش و قره داغ  هستندکه از جذابترین و دلچسب ترین مناطق برای کوهنوردان است، بخصوص در فصل تابستان و بهار به دوستداران طبیعت توصیه میشود.
دیگر ارتفعات جذاب و دیدنی این شهر میتوان به ارتفاعات: آق داغ، عجم، صلوات داغ، خروسلو و ارتفاعات تالش اشاره داشت.

جدای این ارتفاعات و رشته کوه های زیبا تماشای مناطق بکری مانند رود های ارسر، قزل اوزن، دره رود و یالها رود خستگی چند ساعت کوهنوردی را از تن بدر میکند از فواید این رودها آبرسانی به اراضی پایین دست خودشان است که سبب سرسبزی و شادی این مناطق میشود، رود های شهر اردبیل به سبب بارش های فراوان الهی همواره در جریانند و زیباترین مجموعه ها از جریان آبهای زلال بر روی سنگها به نمایش میگذارند.
از دیگر رودهای پر آب اردبیل میتوان به گرمی چای، دره‌ رود، خیاوچای، نمین‌ چای و آستارا اشاره داشت.

اما مهمترین جاذبه هایی که در داخل شهر اردبیل میتوان از آن نام برد بازار اردبیل است، این بازار قدیمی در دوران صفویه و زندیه بنا شده و میتوان آنرا گوشه ایی از تاریخ پربار اردبیل بشمار آورد در بازار اردبیل میتوانید زیباترین هنرها از صنایع دستی را مشاهده کنید.

شهر اردبیل علاوه بر رشته کوه های مرتفع دارای چندین دریاچه وسیع و زیباست که هرکدام زیبایی خاص خودشان را به رخ میکشند،
دریچه های شورابیل،شورگل، دریاچه گیلارلو (گرمی)، دریاچه نوشهر، دریاچه آلوچه، دریاچه کمی‌آباد (سد مخزنی)، دریاچه ملااحمد و مرداب قره ‌سو همه از زیباترین مناطق دیدنی اردبیل هستند که تماشای آنها را نباید از دست داد.
از ویژگی های دریاچه شورابیل مجاورت آن با موزه حیات وحش اردبیل است که میتوانید بعد از تفریح در دریاچه به موزه هم سری بزنید و گونه ها مختلف جانوری دیدن کنید.

در آخر دیگر جاذبه های گردشگری طبیعی اردبیل مناطق جنگلی در مجاورت جاده میتوان از جنگل نزدیک به جاده ی اسالم به خلخال، و دشت های پر درخت حیران تا آق چای نام برد.مطالب مفید:

کوه نوردی در سبلانسرعین

برخی از معروف ترین جاذبه های گردشگری سرعین عبارتند از :

 • تپه باستانی آناهیتا

  جاذبه های توریستی سرعیندر غرب شهر سرعین، تپه باستانی آناهیتا اثری کهن و قدیمی جزء زیباترین دیدنی های شهر است که از نظر مورخان متلعق به هزاره سوم قبل از میلا است،این تپه  به دلیل وجود آتشکده های فراوان به تپه زرتشت نیز معروف است. آنچه امروز  باقی مانده و قابل مشاهده است معبد آناهیتا و آتشکده آذر فریق دو مکان از زرتشتیان است که درناحیه تپه قرار دارد.
  ظروف سفالی زیادی که در منطقه یافت شده از نظر مورخان مربوط به دورانهای مختلف آق قویونلوه، قراقویونلوها، قراقویونلوها هستند.
  تپه آناهیتا را نمادی از مردم متمدن میدانند که درگذشته معبد زرتشتیان و بعد از اسلام به مسجدی برای مسلمانان تبدیل شد.

  دیدنی های سرعین

 • روستای ویند کلخوران

  این روستا در فاصله 5 کیلومتری از شهر سرعین اردبیل قرار دارد، یک منطقه کوهستانی با خانه های تمام سنگ ساخته شده.
  با نظر باستان شناسان قدمت روستا به دوران ساسانیان و اشکانیان میرسد ولی با مشاهده آثار حکاکی شده بجا مانده روی دیواره ی غارها میتوان این قدمت را تا زمان مادها تخمین زد.
  در تمامی نقاط اطراف روستا خانه های زیرزمینی  مانند غارهای ساخته شده از سنگ وجود دارد که محل زندگی انسانها در زمان قدیم بوده است.
  در داخل روستا یک تپه معروف بنام چله خانه وجود دارد که زیر آن دخمه های سنگی به دست ساکنان آن  در همان دوران ساخته شده و میتوان بعنوان عجایب از زندگی در گذشته از آن یاد کرد.

  سرعین

 • روستا آتشگاه

  سرعین اردبیل تعدا روستاهای تاریخی و دیدنی بسیار زیادی دارد، یکی دیگر از جاذبه های توریستی سرعین بنام روستا آغ ماغ است که این محل نیز در گذشته به زرتشتیان تعلق داشته و  باداشتن آتشکده های متعدد عبادتگاه آنان محسوب میشده است، البته امروز آثار بجامانده بسیار کمی از این روستا باقی مانده است. از نقاط مهم محیط میتوان به غار تاریخی در زیر تپه روستا اشاره داشت که به آن کهل لر میگویند.

پیست اسکی آلوارس جاذبه گردشگری سرعین

 • پیست اسکی آلوارس سرعین

  در فاصله 30 کیلومتری از غرب اردبیل قرار دارد .سرعین در ۰۴/۴۸ درجه به طول شرقی و ۰۹/۳۸درجه عرض شمالی و مساحتی ۱۲۸۰۰۰۰ و ارتفاع از سطح دریا قررا دارد.
  اگر در تابستان از هوایگ گرم و آلوده شهرهای بزرگ خسته شده و میخواهید در محیطی زیبا همراه آرامش نفسی تازه کنید، این شهر  خنک و پر از جاذبه های طبیعی زیبا انتخاب شما خواهد بود.
  پیست اسکی آلوارس که تقریبا در بیشتر ایام سال پوشیده از برف و باب طبع علاقه مندان به ورزش اسکی میباشد، در دامنه سبلان با ارتفاع  2200 متری از سطح دریا و داشتن مسیری کاملا آسفالت  قرار گرفته، توانسته در  فصل های سرد مسافران و گردشگران زیادی را به طرف خود جذب  کند.

 • غذاهای سنتی شهر سرعین

  لبنیات و عسل سرعین از معروفترین غذاهای سنتی سرعین است بخصوص سرشیر تازه و محلی که بسیار هم چرب هم هستند. در کناراین غذاهای خوشمزه آش دوغ محلی سرعین که با سبزی های محلی پخته شده با قیمت مناسب برای فروش به مسافران اماده  میشود.

  آبگرم گاومیش گلی جاذبه شهر توریستی سرعین

   

 • آبگرم گاومیش گلی

گاومیش گلی 1940 متری از سطح دریا قرار داشته و ازپرآب ترین چشمه های معدنی سرعین با سرعت بالا 140 متر در ثانیه دارای یک استخر روباز که عمق آن 130 و مساحت آن به 400 متر مساحت و 130 سانتی متر عمق و بصورت دائم در حال جریان است. آب این چشمه در دسته آبهای کلروره٬ بیکرنات سدیک و کلسیک گرم قراردراد.
آب این چشمه مناسب برای درمان بیماری زیر است:

 • خنازیر
 • بیماری های قلبی
 • نیز تقویت عمومی
 • بیماری های زنان
 • روماتیسم

علت نامگذاری چشمه:
قبل از اینکه از این چشمه بصورت امروزی استفاده شود، در قدیم گاومیش های سرعین در داخل این استخر بعد از زمانیکه حرارت پایین تری پیدا میکرد،خود را شستشو میدادند و از این همین رو آنرا آبگرم گاومیش گلی می نامند.   همچنین در زمان های قدیم آب این چشمه با سرعت وارد یک نهر شده و  آسیابانی به فاصله 150 متری  را میچرخاندند که در زمان خود از مهمترین آسیابهای شهر محسوب میشد.

آبگرم سبلان

 

 • آبگرم سبلان

  این مرکز آبدرمانی بعنوان بزرگترین مجتمع آبدرمانی خاورمیانه شناخته شده است و ار امکانات فوق العاده برای مسافران و خدمات برای توریست ها برخوردار است. قسمت ویژه خدمات پزشکی و ماساژ تراپی که بسیر معروف است و طرفداران خاص خود را دارد.
  این مجتمع به مساحت 7 هکتار در دوطبقه ساخته شده است.

  آبگرم بش باجیلار

 • آبگرم بش باجیلار از جاذبه های گردشگری سرعین

  جز قدیمی ترین چشمه های آبگرم سرعین است که در میان دره ایی سرسبز مملو از درختان چنار و سپیدار قرار دارد.
  دمای آب چشمه در حال معمول 35 درجه است که ظاهری کدر و مزه ایی ترش دارد.

  بعد ار انقلاب مدتی این منطقه بصورت متروک بود تا اینکه در سال 1371 توسط اداره امور آب رسیدگی به آن احیا شد.
  و اکنون دارای یک استخر به مساحت 288 متر به عمق 120140 ساتی متر تعدا 6 دوش تکنفره با دیوارهای کوتاه و قوسی و سونای خشک همراه با خدمات پزشکی و پارکینگ در اختیار مسافرین قرار گرفته است.
  آب این چشمه برای درد های مفصلی و تسکیس عصبی بسیار مناسب است.

 

هتل پدرام سرعین این افتخار را دارد که توانسته در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ با ارائه خدمات گردشگری و تور گردانی به عنوان بهترین هتل و تمیزترین هتل سرعین با به کارگیری مجرب ترین تور لیدرها و اتوبوس های VIP، تمامی نقاط بکر و مفرح استان اردبیل را با شرکت های منطقه حوزه خلیج فارس و سازمان های دولتی در کارنامه خود به نحو احسنت ثبت کند.

 

ارائه مطلب: هتل پدرام، لوکس ترین هتل سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *