مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل از جادبه های گردشگری و مکان های تاریخی اردبیل است. شیخ امین الدین پدر شیخ صفی الدین از خاندان سلسله صفوی است و آرامگاه او در فاصله 3 کیلومتری شمال اردبیل(روستای قدیمی کلخوران) واقع شده است.

علت نامگذاری روستا بنام شیخ کلخوران به همین دلیل است. بخش نمای پاکار بنا از سنگهای زیبا ساخته شده و روی آنها دیوار هایی از جنس آجر گلی ساخته بنا شده است. مساحت کلی محوطه شامل مقبره به ابعاد 150 متر در 200متر قرار دارد. فضای سبز محوطه با گلکاریهای زیبا و درختان بلند آراسته شده. امین الدین جبرئیل در زمان حمله گرجیها “خواجه کمال الدین عربشاه” تنها یک ماه داشت، بعد از پدرش وارث شد و بعدها به مسلک مریدان مولانا ام الربانی پیوست.

امین الدین جبرئیل از راه کشاورزی امرار معاش داشته و از اهالی بخشنده و دست بخیر زمان خود بوده. وی در معاشرت با مردم فعالیت کمی داشت. در دوران جوانی با دختری پاک سرشت ازدواج کرد و حاصله پیوندشان شیخ صفی الدین اسحق بود که بعنوان یکی از شخصیت های نامی ایران و شناخته شده است. محوطه مقبره شیخ امین الدین جبرائیل طراحی شده به شکل مستطیل با ذوزنقه ایی به اندازه ساق ضلع شمالی چسبیده به بنا و ساختمان را به شکل شش ضلعی در آورده به ابعاد 24*8/14 متر از سمت شمال به جنوب است. پهنای سه طاق ایوان از ساق ها و قاعده های کوچک ذوزنقه تشکیل شده.

تصویر گری مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

قسمت مدخل ورودی بنا بصورت کاشی کاری با یک بیت نوشته بالای آن قرار دارد. تصویر یک شیر در بالای درب ورودی و پلنگ دو طرف پنجره نقاشی شده و هرکدام با یک زنجیر متصل شده اند. این نوع ساخت بنا حکایت از معماری خای دوران صفوی در اوایل سنه11 هجری دارد. طاق اصلی ایوان به شکلی ساده در صورتیکه طاق های دو سمت مقرنس کاری و گچبری شدند. رواق یا قسمت مستطیل شکل بنا که با طاق آجری پوشیده شده دو طرف باختری ساختمان قرار گرفته است. سقف رواق و قسمت خواجه نشین ها بصورت گچبری شده  و در طرح آن از رنگ های آبی و طلایی با اسلیم های ساده و نقش بندی گل های شاه عباسی استفاده شده است.

قسمتی از رواق با کاشی معرق و قسمت دیگر از کاشیکاری هشت ضلعی تزئین شده، درمیان هر چهار کاشی از مربع های کوچیک استفاده شده.
طرح بندی و تزئینات بکار گرفته دررواق فضایی زیبا و خاص برای زائران قرار داده است. استفاده منبت کاری با نقوش هندسی و نوشتن اشعار شاعران معروف در فسمت های مختلف که بصورت برجسته نقش گرفته زیبایی مقبره را دو چندان کرده است. مقبره شیخ امین الدین جبرائیل اتاق مربع شکلی  به 4 رواق میبینیم که به شکل راهرو بصورت ضربهای آجری  از داخل گچ بری و مقرنس کاری شده است.

استفاده ار انواع اسلیمی ها و ترنجها و نقاشی شاه عباسی حواس بیننده بنا را مدت ها به خود جلب می کند.ساخت دو اتاق شش ضلعی در دو سمت شاه نشین با طاقچه بندی دیوار ها، مقرنس کاری سقف، گچبری و نقاشی های متفاوت درکنار اسلیمی های با رنگهای سبز ، آبی فیروزه ایی، قهوه ایی در داخل متن بکار رفته و نقاشی گلهای سفید و طلایی همه و همه طراحی و معماری خاصی با فضای اتاق داده  است.مطالب مرتبط:

قلعه آدم خوار اردبیلمقبره شیخ امین الدین جبرائیل

 

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل با معماری زیبا ساخته شده بطوریکه در مرکز محیط بزرگی بنام “باغ شیخ” مقبره قرار گرفته و بنای مقبره بصورت ساختمان هشت ضلعی از آجر است. وجود ایوانها و رواقها در باغ به همراه دو حجره کوچک در فضای جنوبی زیبایی بصری باغ را دو چندان کرده است. مهمترین قسمت مقبره در ورودی مابین رواقع و بقعه شبخ امین الدوله است. طراحی خاص در ورودی بصورت منبت کاری شده از اشعار زیبای حافظ با خط نستعلیق که در سال 1303 روی در خطاطی شده، این مجموعه فوق العاده دراوایل قرن دهم هجری بنا شده.

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل🚩 رزرو هتل در سرعین اردبیلجاذبه های نزدیک مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

در نزدیکی مقبره شیخ امین، جمعه مسجد اردبیل و برج شاطر هر کدام با معماری خاص و فوق العاده بنا شده اند. گردشگران می توانند در یک روز کامل به مشاهده این بناهای تاریخی بپردازند.

 

اگر به شهر زیبای سرعین سفر کردید، هتل پدرام(لوکس ترین هتل سرعین) میزبان شما خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *