مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل یکی دیگر از جاذبه های توریستی و مکان های تاریخی استان اردبیل است که طرفداران زیادی هم دارد. شیخ امین الدین پدر شیخ صفی الدین و درواقع جد سلسله صفوی می باشد و آرامگاه آن در روستای قدیمی کلخوران است که در 3 کیلومتری قسمت شمالی استان اردبیل قرار گرفته است. می توان گفت که علت نامگذاری این روستا به ” کلخوران شیخ ” نیز همین امر می باشد.

 

 

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

 

مقبره شیخ امین الدین جبرئیل محوطه ای زیبا با معماری خاص دارد به طوری که مقبره در وسط محیطی بزرگ به نام ” باغ شیخ ” و مکانی هشت ضلعی که از آجر ساخته شده است، قرار گرفته است. از دیگر زیبایی های این مکان می توان به ایوان ها و رواق های آن اشاره کرد که به همراه دو حجره کوچک در قسمت جنوبی فضا، زیبایی آن را دو چندان کرده اند. چیزی که بیشتر از هر چیزی در این مجموعه از اهمیت برخوردار است، دری ست که بین رواقع و بقعه شیخ امین الدین قرار دارد. این در منبت کاری شده، حافظ اشعار گرانقدری ست که در سال 1030 هجری قمری با خط نستعلیق بر روی آن خطاطی شده است. این مجموعه بی نظیر در اوایل قرن دهم هجری ساخته شده است.

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

جاذبه های گردشگری نزدیک

از دیگر آثار تاریخی و جاذبه گردشگری استان اردبیل که نزدیک به مقبره شیخ امین الدین جبرائیل است می توان به جمعه مسجد ادبیل و برج شاطر اشاره کرد.

 

اگر به شهر زیبای سرعین سفر کردید، هتل پدرام، لوکس ترین هتل سرعین میزبان شما خواهد بود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *