منطقه حفاظت شده مغان

منطقه حفاظت شده مغان

منطقه حفاظت شده مغان

منطقه ی حفاظت شده محیط زیست به منطقه ی اطلاق می شود که قسمت عمده ای از آن زیست بوم باشد. عوامل زنده و غیر زنده ای که در آن نقش دارند جانوران (مهره داران)، گیاهان، حشرات و بندپایان، جلبک ها و قارچ ها، باکتری ها و تک سلولی ‌ها و .. و حتی منابع کانی، شکل زمین، مورفولوژی، منابع آبی و کلیه عناصر فیزیکی آن به ‌طور کامل و با اهداف خاص در غالب طرح ‌های پهنه بندی داخلی مناطق در سطوح حفاظتی مختلف مورد حفاظت قرار خواهند گرفت. هدف از ایجاد منطقه حفاظت شده مغان: حفظ و نگه داری زیست بوم، مطالعات و تحقیق و گردشگری است. در این منطقه حفظ و نگه داری جانوران و تکثیر آن ها اولویت بود و از شکار و قطع درختان جلوگیری می شود.

منطقه حفاظت شده مغان از جنوب غربی بخش اصلاندوز از توابع شهرستان پارس آباد تا قشلاق دشت از توابع بیله سوار کشیده شده است، به طور خلاصه این منطقه در شمال استان اردبیل قرار دارد. مساحت حدودی این دشت زیبا سی و پنج هزار هکتار است. از جاذبه های دیدنی این منطقه ی اکوتوریستی می توان به قشلاق ایل شاهسون، سایت تکثیر نیمه طبیعی آهو و بازدید از پرندگان در نیمه ی دوم سال اشاره کرد.



دشت مغان



منطقه حفاظت شده مغان

مشخصات دشت مغان

با توجه به وسعت بالای منطقه حفاظت شده مغان چندین آبادی و روستا را در دل خود جای داده است. بیست و سه آباد و دو روستا سهم این منطقه ی زیبای آذربایجان غربی است. اهالی این مناطق همگی به دامداری و زراعت مشغول هستند. جاده ی احداثی در منطقه حفاظت شده مغان همگی شوسه و خاکی بود و کمترین دخل و تصرف انسانی را به خود دیده است. جاده ی اصلی که به این دشت پر از زیبایی می رسد در قسمت شمالی است که به مسیر اردبیل-پارس آباد می رسد.

بر اساس تحقیقات و مشاهدات دشت مغان تا ابتدای دوران سوم زمین شناسی به صورت یک دریای کم عمق بوده است. با گذشت زمان و کم شدن آب این دریا، زمین زیراین دریای کم عمق به جلگه ای بین دو رود کر و ارس تبدیل شد و دشت مغان پدید آمد. پایین ترین قسمت منطقه حفاظت شده مغان از سطح دریا چهل متر، و بلندترین تا هزار و سیصد متر در خروسلو می رسد. از نظر توپوگرافی منطقه ی مغان یک جلگه ی اسپتی است به همین علت دشت مغان در ارتفاعی کمتر از سیصد متر و بیست درصد مغان بر روی تپه و کوه های کم ارتفاع واقع شده است.

منطقه حفاظت شده مغان

پوشش جانوری و گیاهی دشت مغان

از گونه های جانوری مهمی که در منطقه حفاظت شده مغان تحت حمایت محیط زیست قرار گرفته است می توان به: گرگ، روباه، شغال، خرگوش و گراز وحشی و پرندگانی از قبیل عقاب، دلیجه، قرقی، مینا، پری شاهرخ و پرندگاه آبزی و کنار آبزی و تعداد زیادی از گونه گنجشک اشاره کرد. شکار غیرقانونی این حیوانات اکیدا ممنوع بوده و با خاطیان این امر به شدت برخورد می شود. از اهداف مهم تحت پوشش قرار گرفتن دشت مغان توسط محیط زیست نگه داری از گونه ی شاخص و مهم حیوانی دشت مغان یعنی آهوی ایرانی است.

احیا و تکثیر آهوی ایرانی با جدیت دنبال می شود و در این مسیر ایجاد یک کانکس به عنوان پاسگاه محیط بانی، ایجاد چارت و جذب نیروی محیط بان و ایجاد امکانات و تجهیزات حفاظتی در منطقه از اقدامات مهم بوده است. شکار بی رویه و غیرقانونی در سال های دور زندگی این گونه را به شدت مورد تهدید قرار داده است، تکثیر این حیوان به وسیله انتقال از مناطق همجوار از جمله دشت سهرین زنجان انجام می پذیرد.

از مناطقی که در نزدیکی دشت مغان قرار دارند می توان به تالاب سد اصلاندوز،دریاچه شهرک کشت و صنعت مغان، تالاب تپراق کندی، رودخانه ارس و تالابهای حاشیه ای آن، رودخانه دره رود اشاره کرد. پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده مغان به سه گونه از جنس درمنه و خانواده مرکبان با نام محلی یوشان اطلاق می شود.



تالاب تپراق کندی ، جاذبه استان اردبیل



منطقه حفاظت شده مغان

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *