منطقه گردشگری ازناو

منطقه گردشگری ازناو

محدوده ی قرار گیری منطقه ی گردشگری ازناو

گوشه گوشه ی استان اردبیل دارای مناطقی دیدنی و تفریحی است که برای علاقمندان به طبیعت یک موهبت محسوب می شود. منطقه گردشگری ازناو در شهر خلخال قرار دارد. شهر خلخال از شهرهای واقع در جنوب شرقی استان اردبیل می باشد. ارتفاع این شهر از سطح دریا کمتر از دو هزار متر است. رودهای هروآباد و آریاچایی نیز در این شهر جریان دارند. شهر خلخال دارای دیدنی های تاریخی و طبیعی بسیاری است که می توان به منطقه ی گردشگری ازناو، چشمه میرعادل، کاروانسرای چنارلق، قلعه کیلوان، آبشار، کاروانسرای شاه عباسی، پل تاریخی پردیس و بنای چهارگوش اشاره کرد.

با توجه به ارتفاع این شهر خلخال کوهستانی است و آب و هوایی سرد را دارا می باشد. منطقه گردشگری ازناو در جنوب شهر خلخال قرار دارد که  دارای یک چشمه به فاصله پنج کیلومتر از خلخال است. این چشمه به نوعی در جاده ی اسالم به خلخال جای خوش کرده است و میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است. منطقه ی ازناو با توجه به اکوسیستم و بستری که در آن قرار دارد از طبیعتی تکرار نشدنی در شمال غربی ایران نگه داری می کند.جاده خلخال به اسالممنطقه گردشگری ازناو

دیدنی های ازناو

از دیدنی های منطقه گردشگری ازناو می توان به کوه ازناو، چشمه ازناو، باغ های دیدنی و … اشاره کرد. همه ی این جاذبه ها در وسعتی دویست و پنجاه هکتاری محصور شده اند. آب و هوای معتدل و کوهستانی موجب شده تا تابستان های مطبوع و زمستان هایی سرد را بتوانید در منطقه گردشگری ازناو تجربه کنید. منطقه ی گردشگری ازناو برای کمپ هایی در دل طبیعت بسیار مناسب است، به طوری که تورهای گردشگری بسیاری برای بازدید از این منطقه راهی استان اردبیل می شوند. همه ی چیزهایی که در یک گردش از منطقه ی طبیعی انتظار دارید را در منطقه ی گردشگری ازناو می توانید تجربه کنید.

علاقمندان به رشته ی کوه نوردی که می خواهند در سفر به جایی خوش آب و هوا کمی هم ورزش کنند بهتر از به منطقه ی گردشگری ازناو بروند. پای کوه ازناو می توانند از چشمه ی زلال آن بهره مند شوید سپس به سمت قله حرکت کنید. دیدن مناظر بکر اطراف از نوک قله ی ازناو بسیار جذاب و دوست داشتنی خواهد بود. منشع اصلی چشمه ی ازناو در نزدیکی روستای خوجین قرار دارد، که چندین چشمه را در بردارد. پرآب ترین چشمه ی استان اردبیل چشمه ی ازناو است که فعالیتی در حدود چهارصد لیتر در ثانیه دارد.

دسترسی به منطقه گردشگری ازناو

دسترسی به منطقه گردشگری ازناو امروزه راحت تر است، با احداث مسیر تهران به اردبیل از سمت زنجان گردشگران بسیاری به این منطقه مراجعه می کنند و از زیبایی های خلقت لذت می برند. هفت کیلومتر که از جنوب غربی هروآباد مرکز شهر خلخال فاصله بگیرید به منطقه گردشگری ازناو می رسید. غارهای طبیعی، جنگل های سرسبز، رودهای خروشان همگی محیطی بی نظیر را برای تفریح فراهم آورده اند. باغ های پر از درختان میوه بهارهایی فراموش نشدنی را به منطقه گردشگری ازناو می بخشند و لطافتی بی نظیر را به این گوشه از اردبیل هدیه می کند. قرار گیری منطقه ی گردشگری ازناو در کنار رودهایی پر برکت موجب این میزان از زیبایی و شگفتی شده است.

پنج غار آهکی که در منطقه گردشگری ازناو قرار دارد همگی جز دیدنی های طبیعی خلخال محسوب می شوند. شرایط محیطی این منطقه موجب شده تا زیست بومی قابل اتکا برای حیوانات وحشی مثل کل و بز وحشی و کبک و … بوجود آید. با وجود مناظر بکر و کوه های اطراف این منطقه راه های ارتباطی مناسبی برای دسترسی ایجاد شده است که همگی نشان از اهمیت این منطقه دارد. امکانات رفاهی به علاوه ی طبیعت زیبا بومیان منطقه را نیز به تفرجگاه های ازناو می کشاند. برای دسترسی به غار ازناو می توانید بعد از عبور از پليس راه ورودی شهر با طی کردن دو الی سه کیلومتر به مکانی فوق العاده برسید و از بازدید آن لذت ببرید.غار یخکانمنطقه گردشگری ازناو

چشمه ی ازناو

چشمه ی ازناو آبی قابل آشامیدن را داراست که آب اهالی بومی را نیز فراهم می کند، این چشمه به رودی در هروآباد می رسد و پس از آن به سمت رود بویوک چای می رود. این چشمه توانسته بسیاری از باغ های فرح بخش منطقه گردشگری ازناو و هروآباد را سیراب کند. چشمه ی ازناو به ناودانی شهرت دارد که از بین دو کوه شروع به جوشیدن کرده است و تمام منطقه را از وجود خود بهره مند ساخته است.پل هفت چشمهکوه های اطراف ازناو که به دیوارهای صخره ای معروف هستند برای آن دسته که به صخره نوردی علاقمندند بسیار جذاب خواهد بود، یک محیط طبیعی بدون دخالت انسان که می توانید از تفریح در آن لذت ببرید. بهار و تابستان های منطقه گردشگری ازناو بسیار شلوغ و پر از مسافرانی است که از جاده ی اسالم به خلخال عبور می کنند و قصد دارند ساعاتی را در کنار چشمه های این منطقه بگذرانند. منطقه ی گردشگری ازناو تعداد زیادی باغ های زیر کشت دارد که محصولاتی ارگانیک را تولید می کند.

منطقه گردشگری ازناو

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *