موزه مردم شناسی اردبیل

موزه مردم شناسی اردبیل

موزه ها را میتوان نشان اصالت و هویت یک منطقه و شهر دانست نکته قابل توجه در در مورد موزه مردم شناسی اردبیل اینست که محل آن داخل حمام قرار گرفته است. این موزه در میدان عالی قاپو خیابان سعدی شهر اردبیل است و به گفته اهالی بومی  ساختمان موزه در حمام آقانقی یا همان ظهور السلام  قرار گرفته است.
موزه مردم شناسی را میتواند محلی مناسب برای همه افرادی باشد که در جستجوی تاریخچه و شیوه زندگی اهالی اردبیل هستند.

تاریخچه حمام موزه

موزه مردم شناسی اردبیل به دوران صفوی باز میگردد و مربوط نیمه دوم هفتم هجری قمری است و در ابتدای ظهور اسلام در زمان ایلخانی ساخته شده ست و 200 سال بعد از آن شخصی بنام آقانقی موتمن الرعایا آنرا خریداری کرده است از همین رو با دو نام حمام آقانقی و حمام ظهور السلام معروف شده است.

 تاسیس موزه مردم شناسی اردبیل

سرانجام در سال 1378 این حمام توسط میراث فرهنگی خریداری و بعد از عملیات مرمت و بازسازی تصمیم گرفته شد تا بعنوان موزه مردم شناسی مورد استفاده بازدیدکنندگان و گردشگران قرار بگیرد.
آنچه در نقطه ورود به موزه میبینید ابتدا  یک رختکن و سپس یک حوض 8 ضلعی به چشم است، البته چندین رختکن دیگر نیز در بخش های مختلف حمام به چشم میخورد. از ادامه مسیر حمام گنبد سربینه، گرمخانه و انواع استخرهای آب گرم و سرد را خواهید دید، استخری از آب سرد به ابعاد 16 * 3.5 متر که در فصل تابستان بهترین استخر برای شناگران است.

راهرو موزه مردم شناسی اردبیلدیگر دیدنی های اردبیل

تپه نادر اردبیل و قلعه تاریخی آناهمیت حمام در استان اردبیل

مردم و اهالی اردبیل به حمام ها اهمیت بسیاری میدهند تا جاییکه یک روز در هفته را بنام روز حمام یا در زبان محلی اردبیل حامام گونی نامگذاری کرده اند و در این روز همه افراد خانواده به نشان اهمیت به پاکیزگی و سلامت به حمام میروند.

نظر دکتر دارابی از کارشناسان مردم شناسی درباره حمام موزه اردبیل اینست که موزه مردم شناسی اردبیل یکی از  بهترین موزه هایی است که در قالب حمام ساخته شده است.

در واقع تلفیقی از معماری دوره های گذشته در کنار یک هویت فرهنگی و تاریخی را یکجا میتوان مشاهده کرد طوریکه شاهد 33 مجسمه گوناگون در این فضا هستید که هر کدام نشان دهنده نوع استحمام، پخت و پز و زندگی اهالی اردبیل میباشد. درواقع هر کدام از این مجسمه های ساخته  یک روایت از  زندگی در میان مردم اردبیل را به نمایش میگذارند.
زنانی با پوشش محلی در حال ریسیدن نخ و بافتن قالی، پخت نان و مردانی که در حال فروشندگی در بازار  و برای حساب و کتابشان مشغول چرتکه انداختن هستند.

رواق هشتی شکل، رخت کن، کفش کن، گنبد سربینه، گرمخانه، استخرهای آب گرم و استخر آب سرد از مهمترین قسمتهای حمام هستند که بازدید کنندگان  در این بخشها شاهد نمایش و مقایسه اشیای قدیمی در آن خواهند بود.

نمای زندگی در موزه مردم شناسی اردبیل

 

 دیگر دیدنی های اردبیل

آبشار هشتجین  

نمای زندگی موزه حمام مردم اردبیل

 

نظر دکنر دارابی مورخ و فرهنگ شناس درباره موزه اردبیل:

 در معماری موزه مردم شناسی اردبیل به جزئیات توجه ویژه ای شده است بطوریکه از جمله آثاری است که تمام بخشهای حمام های تاریخی را در مجموعه خود دارد.

توجه به نحوه آب رسانی به حمامهای قدیمی با توجه به اینکه لوله کشی آب به شکل امروزی مرسوم نبود از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در گذشته برای آبگیری این استخرها آب یکی از رودهای اردبیل را که حمام در مسیر آن واقع شده بود با لوله های سفالی تنبوشه به داخل هدایت می کردند و با استفاده از لوله های سفالی دیگر آب با فشار زیاد تخلیه و به بیرون هدایت می شد.

استخر آب سرد و گرم یا چال حوض حمام ظهیر الاسلام از نمونه های مثال زدنی است و استخر آب سرد آن با 16 متر طول و 3.5 متر عرض در تابستان برای ورزش شنا مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

یکی دیگر از کارشناسان مردم شناسی معتقد است:

 بازسازی حمام ظهیرالاسلام در برهه های تاریخی مختلف موجب شده به مجموعه غنی معماری ادوار مختلف تبدیل شود.

 

مقدسی از دیگر تاریخ شناسان این سرزمین در کتاب احسن التقاسیم به زیبایی و پاکیزگی حمام های اردبیل به وضوح اشاره کرده است. 

 

آثار باستانی در موزه مردم شناسی اردبیل

حمام موزه بهترین انتخاب

هنگامیکه آثار ملی و تاریخی در موزه حمام ها به نمایش گذاشته شوند میتوان تجمعی از هنر و و تاریخ و مردم شناسی را در یک نقطه مشاهده کرد و قطعا اثری بسیار خوشایند بر ذهن مخاطبان خود خواهد داشت.

 

نظر یکی از بازدید کنندگان حمام موزه اردبیل:

 در هیچ استانی نمی توان چنین حمام های تاریخی را مشاهده کرد که تبدیل آن به موزه  علاوه بر تماشای آثار باستانی معرف معماری یک حمام قدیمی را به همراه دارد.دیگر دیدنی های اردبیل

شهر کندویی پتلقان اردبیلسخن آخر:

برای حفظ چنین آثار تاریخی و ملی زحمات فراوانی کشیده شده تا مورد توجه مخاطبان خود قرار بگیرد، با مراجعه، بازدید و معرفی چنین اماکن مهمی میتوانیم در صنعت گردشگری و تاریخ شناسی سرزمین ایران سهیم باشیم.✔ ✔ ✔

 

ارائه مطلب: هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *