وضعیت آب و هوای استان اردبیل

وضعیت آب و هوای استان اردبیل

وضعیت آب و هوای استان اردبیل به دلیل وجود رشته کوه های سبلان، طالش و بزغوش، در بیشتر ماه های سال سرد است. قسمت هایی از آن ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند. در برخی از نقاط شمال غربی این استان، ارتفاع تا ۴۰۰۰ متر نیز پیشروی می کند.

در بین این رشته کوه ها، قله سبلان با ارتفاع ۴۸۱۱ متر، بلندترین قله به حساب می آید. در واقع رشته کوه سبلان تاثیر به سزایی در آبادی مناطق اطراف خود داشته است. از دیگر مزیت های رشته کوه سبلان می توان به چشمه های آب گرم سردابه و سرعین اشاره کرد که همگی متاثر از آتشفشان خاموش سبلان می باشندبه علاوه، وجود همین رشته کوه ها سبب شده تا پیست اسکی آلوارس در این شهرستان راه اندازی شود که امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری قوی و پرمخاطب استان اردبیل تبدیل شده است.

تقسیم بندی آب و هوایی

به طور کلی وضعیت آب و هوای اردبیل را می توان به چهار دسته معتدل، مدیترانه ای معتدل، مدیترانه ای سرد و کوهستانی سرد تقسیم بندی کرد.

اردبیل از شهرستان های سردسیر کشورمان ایران به حساب می آید که در تمام فصول سال بارندگی در آن جاری ست که در فصل بهار و پاییز، شدت آن بیشتر نیز می شود. در واقع می توان گفت اردبیل دارای زمستان های بسیار سرد است و در فصل تابستان، دمای هوا رو به معتدل شدن می رود. میانگین درجه حرارت هوا در این شهرستان ۷ درجه سانتی گراد می باشد.

وضعیت آب و هوای اردبیل

علاوه بر رشته کوه هایی که دور تا دور منطقه را محاصره کرده اند، عوامل دیگری نیز در وضعیت آب و هوای استان اردبیل دخیل بوده اند که افزایش میزان بارندگی و نوسانات درجه حرارت هوا را سبب می شوند. از جمله این عوامل می توان به بخارهای دریای خزر، جنگل های شرق و شمالی و بادهای سردی که از سمت شمال می وزند، اشاره کرد.

اگر قصد سفر به استان اردبیل را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما به شهرستان سرعین نیز سر بزنید و از جاذبه های گردشگری و مناظر دیدنی آن بهره مند شوید و اقامت خوشی را در هتل پدرام، لوکس ترین هتل سرعین سپری کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *