پارک جنگلی بی بی یانلو

پارک جنگلی بی بی یانلو

پارک جنگلی بی بی یانلو

معرفی پارک جنگلی بی بی یانلو ! جاذبه های طبیعی گردشگری منطقه غرب استان گیلان و قسمت مرزی با استان اردبیل بسیار زیاد است. منطقه آستارا به دلیل داشتن طبیعت بی نظیر به یک قطب گردشگری فوق العاده تبدیل شده است و از شهرهای توریست پذیر استان گیلان به شمار می رود.

یکی از جاذبه های این منطقه پارک جنگلی بی بی یانلو می باشد که در ضلع جنوب شرقی جاده اصلی آستارا به اردبیل در روستای بی بی یانلو  قرار دارد.

مساحت این پارک جنگلی حدود ۱۵۱۲ هکتار بوده و از جنگل های هیرکانی و میان بند محسوب می شود. فاصله این پارک جنگلی تا شهر آستارا حدود 5 کیلومتر است.

فاصله آن از مرکز استان حدود 232 کیلومتر بوده و ارتفاع آن از سطح آب های آزاد دنیا حدود 60 متر است. موقعیت مکانی این جنگل که در حد فاصل جاده آستارا به اردبیل قرار گرفته ، این منطقه را برای جذب توریست بیشتر مناسب تر نیز کرده است.

براساس مصوبه سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یکصد هکتار از این جنگل جزء ۶۱ منطقه نمونه گردشگری استان با سطح ملی محسوب می‌شود.

پارک جنگلی بی بی یانلو

پارک مذکور دارای جاذبه‌های طبیعی خاصی می‌باشد که علاوه بر تنوع فراوان رویشگاه های جنگلی و جانوری آن، از نظر ژئومورفولوژی (علم شناسایی اشکال ناهمواریهای زمین) و وجود چندین دره با دامنه‌های پوشیده از جنگل و یالهای نسبتاً بلند و چندین قله به عنوان سیمای ویژه و بدیع، چشم انداز منحصر به فرد و جالب توجهی را ایجاد کرده‌است.

لازم به ذکر است که چشمه های بسیار زیادی در این جنگل وجود دارند. پوشش گیاهی آن را درختان بلوط، راش، توسکا، ممرز، نمدار، ملج، لیلکی، انجیلی، آراد، افرا، گردو، لرگ، خرمندی، داغداغان، شیردار، گیلاس وحشی، فندق، شمشاد جنگلی، شب خسب، ون و بارانک تشکیل می دهند.

امکانات رفاهی برای گذراندن یک روز کامل یا حداقل یک نصفه روز برای گردشگران در این منطقه مهیا است. امکانات موجود در پارک جنگلی عبارتند از : تعدادی آلاچیق با سازه های بتنی، تعداد زیادی باربکیو، وسایل بازی برای کودکان مانند تاب و سرسره و الا کلنگ.

پارک جنگلی بی بی یانلو

حدود چهل هزار هکتار از مساحت شهرستان آستارا را مناطق جنگلی تشکیل می‌دهد که در آن انواع گونه‌های جنگلی از قبیل بلوط، راش، توسکا، ممرز، نمدار، ملج، لیلکی، انجیلی، آزاد، افرا، گردو، لرگ، خرمندی، داغداغان، شیردار، گیلاس وحشی، فندق، شمشاد جنگلی، شب خسب، ون و بارانک به چشم می‌خورد.

پیشنهادمی شود حتما به منطقه سرسبز آستارا سفری داشته و از این مناطق سرسبز دیدن کرده و از طریق گردنه حیران زیبا به استان اردبیل نیز سری بزنید و از جاذبه های دیدنی این استان به ویژه آبگرم های سرعین نیز دیدن نمایید.

 

با تشکر / هتل پدرام 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *