پل تاریخی آغلاغان

پل تاریخی آغلاغان

پل تاریخی آغلاغان

پل تاریخی آغلاغان گردشگری ایران ! استان اردبیل علاوه بر جاذبه های طبیعی و خدادادی بناهای زیبایی نیز دارد که بعضا ارزش تاریخی دارند و از میراث ملی نیز محسوب می شوند.

برخی از این بناهای ارزشمند پل های تاریخی هستند که اغلب روی رودخانه ها بنا شده اند. پل تاریخی آغلاغان یکی از این موارد در استان اردبیل است.

این پل مربوط به دوره صفویه بوده و در بخش نیر و روی رود آعلاغان نیر بنا شده است. خوشبختانه این پل زیبا و تاریخی در بهمن 1378 هجری شمسی با شماره 2557 به عنوان یکی از آثار ملی ثبت شده است. از سال 77 علاوه بر ثبت به عنوان یکی از آثار ملی کشور، عملیات مرمت نیز توسط سازمان میراث فرهنگی کشور روی این پل آغاز شده است.

این پل چهار چشمه با پایه های سنگی و طاق های آجری دارد که اندازه هر چهار دهانه قوس با هم متفاوت می باشد. قوس های دهانه ها قوس های مربع یا شمشیری بوده و موج شکن های سنگی آن نیز قابل مشاهده است. در حال حاضر این پل برای عبور عابران پیاده قابل استفاده است.

پل تاریخی آغلاغان

از قدیم به ویژه دوره صفویه پل ها به نوعی تبدیل به نمادی از معماری ایرانی به ویژه معماری دوره صفوی بوده اند . نمونه بارز این قضیه را در شهر اصفهان پایتخت دوره صفویه می توان ملاحظه کرد که چندبن پل با ویژگی های اقلیمی و معماری ایرانی آن دوره در آن وجود دارد.

حتی همین امروز هم کشورهای مختلف از پل ها به عنوان جاذبه گردشگری استفاده می کنند و سعی می کنند بهترین معماری موجود را برای ساخت  پل هایی زیبا و با عظمت به کار برند تا از آن ها به عنوان جاذبه های گردشگری بهره ببرند.

به عنوان مثال در شهر سیدنی استرالیا از پلی که روی رودخانه وسیع قرار گرفته به عنوان یک جاذبه توریستی و محلی برای مراسم های جشن سال نو و آتش بازی استفاده می کنند.

در پایان یادآور می شویم با سفر های داخلی و دیدن زیبایی های کشور خودمان می توانیم به چرخه اقتصادی صنعت توریسم در کشور کمک کنیم و از خروج ارز برای سفر های خارجی جلوگیری کنیم .  به عنوان مثال  استان اردبیل با زیبایی هایی مانند این پل تاریخی و آبگرم سرعین و … دیدن نماییم.

با تشکر / هتل پدرام 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *