پل هفت چشمه در اردبیل جاذبه توریستی سرعین

پل هفت چشمه در اردبیل جاذبه توریستی سرعین

پل هفت چشمه اردبیل در میدان پانزده خرداد ابتدای خیابان ساحلی و روی رودخانه با لیقلو چای قرار گرفته است. از دیگر نامهایی که به آن اختصاص داده شده ججین، پل داشکسن و یدی گوزلی، کورپی قرمزی و قدکتش میباشد،ساخت بنای پل به زمان صفوی بازمیگردد.

از مهمترین حوادث تاریخی مربوط به این پل میتوان به پناه گرفتن ستارخان سردار ملی مشروطیت در کناره پل حجین بعد از فرار از زندان نارین اشاره داشت. که در کناره همین پل به دوستدارانش پیوسته و راهی نجف اشرف میشود تا بتواند از مجتهدان آنجا فتوای مشروطه را بگیرد.

پل هفت چشمه در اردبیل جاذبه توریستی سرعین

توصیف ظاهری پل هفت چشمه (داشکسن)

کورپی قرمزی شامل هفت دهانه آجری با قوس پنج و هفت و موج شکن های سنگی می باشد. ملاتی که در ساخت پل بکار گرفته شده گچ و آهک می باشد، پل هفت چشمه (داشکسن) اردبیل در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۷۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته شد.
بعضی از مردم محلی براین باورند که واقعاً هفت تا چشمه‌ تو در تو  در زیر این پل وجود دارد که از دل زمین می‌جوشد و این رودخانه را تشکیل می‌دهد. با وجود اینکه که هیچ زمین‌شناسی این باور عامیانه را تایید نکرده است و آب این رودخانه از کوه‌ها سرچشمه می‌گیرد، اما می‌توان با شمارش مدخل‌های آب در “پل هفت چشمه” به هفت مدخل آب رسید که شاید با همان باورهای عامیانه همخوانی داشته باشد. این پل با جریان آبی که به راه انداخته رودخانه بالیقو را به جنب و جوش درآورده است.

پل هفت چشمه (داش کسن)

پل هفت چشمه (داش کسن) در دل شهر

پل داش کسن با معماری زیبا و فضای فوق العاده ایی که دارد، مشتاقان بسیاری را به سمت خود جذب میکند. داش کسن، بربالای رودخانه بالیقلو چای   که نام دیگر این رودخانه ( رودخانه‌ ماهی‌دار) میباشد در شهر اردبیل در حال جریان است که سرچشمه این مسیر پر تلاطم  از چشمه سارها و برف‌های دامنه جنوبی کوه سبلان و دامنه‌های شمال غربی رشته کوه‌های بزغوش گرفته شده است و به طرف اردبیل جاری میشود. مسیر عبور رودخانه بالیقلو چایی دقیقا از میانه‌ شهر اردبیل عبور میکند که چنین مسیری در کنار یک معماری عالی و فضایی زیبا از نظر شهرسازی و جغرافیا و همچنین آب و هوایی، طراوت و تازگی را هر روز در شهر اردبیل جاری میکند.

 

رودخانه‌ بالیقلو به کجا ختم میشود؟

مسیر رودخانه‌ بالیقلو چای در نهایت به رودخانه‌ قره سو ختم میشود. بالیقلو چای منبعی برای تامین آب روستاهایی است که در مسیر اردبیل قرار دارند و برای کشاورزان بسیار حائز اهمیت است. با وجود اینکه در سالهلس اخیر نسبت به قبل کم آب شده است اما همچناندر شمار رودخانه‌های پر آب کشوراست.
در این مدت میزان آبدهی رودخانه در محل روستای گیلانده اردبیل 86 میلیون متر مکعب و دِبی لحظه‌ای آن 26 متر مکعب در ثانیه و حوزه آبریز این رودخانه تا 1600 کیلومتر مربع است و آبدهی که در نقطه پل الماس دارد، نزدیک به  به 116 میلیون متر مکعب میباشد. پس هنوز هم میتوان ادعا داشت که رودخانه‌ بالیقلو از پرآب ترین رودخانه های کشور است.جاذبه های گردشگری اردبیل

پل تاریخی آغلاغان

اردبیل در یک نگاه پل هفت چشمه با موج شکن ه