کاروانسرای قانلی بولاغ

کاروانسرای قانلی بولاغ

کاروانسرای قانلی بولاغ

کاروانسرای قانلی بولاغ – معرفی جاذبه های گردشگری ایران ! استان اردبیل یکی از زیبا ترین استان ها و توریست پذیر ترین مناطق کشور عزیزمان ایران است.

کاروانسرای قانلی بولاغ نیز از جاذبه های گرشگری زیبای استان اردبیل است که در محدوده جاذبه های توریستی شهرستان مشگین شهر محسوب می گردد.

این بنای جذاب و دیدنی در جنوب شرقی روستای قانلی بولاغ در بخش ارشق شهرستان مشکین شهر واقع شده است. نام این روستا به معنای سرباز وطن بوده و یک روستای مرزی می باشد.

این بنا در 35 کیلومتری شهر رضی و تقریبا در نقطه صفر مرزی کشور ما و جمهوری آذربایجان واقع شده است. این جایگیری مکانی ارزش این کاروانسرا را بیشتر می کند . زیرا همواره تجارت بین ایران و روسیه وجود داشته و این کاروانسرای مرزی، مورد استفاده تجار و بازرگانان دو کشور بوده است.

بنای آن از آجر و مصالح سنگی و در زمینی به وسعت 800 متر مربع در دوران سلسله صفویه ساخته شده است. مساحت بنا 20247 متر مربع و حیاط مرکزی آن 640 متر مربع بوده است.

کاروانسرای قانلی بولاغ

24 اتاق در دور حیاط مرکزی قرار دارند که برای استراحت مسافران تعبیه شده بوده است/سبک معماری چهار ایوانی آن نشان می دهد این باید یکی از کاروانسرا های عباسی که در دوران آرامش در زمان سلطنت شاه عباس صفوی ساخته شده اند باشد.

از همان ابتدای ساخت، این بنا پناهگاهی برای مسافران و کاروان های مسافرتی و تجاری بوده که برای استراحت و در امان بودن از بدی آب و هوا به آن پناه می آورده اند.

تا حدود یک قرن پیش این بنای چهار ایوانی محل اقامت قشلاقی عشایر و ایلات منطقه نیز بوده است. این اثر با شماره 1009016 در فهرست ملی آثار کشور به ثبت رسیده است .

موارد شاخصی وجود دارد که این کاروانسرا را از موارد تاریخی مشابه متمایز می نماید. اولین ویژگی شاخصی این بنا قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم است.

جاده ابریشم به نوعی باستانی ترین و ارزشمند ترین مسیر ترانزیتی جهان از چین به اروپا بوده که تردد بسیاری را در بر داشته است. مورد ویژه دیگر این بنا که در قبل هم ذکر کردیم قرار گرفتن آن در نقطه صفر مرزی بین کشورهای ایران و جمهوری آذربایجان است. نوع معماری چهار ایوانی که نوع برجسته ای از معماری اسلامی است نیز در این بنا به شکل شاخصی اجرا شده است.

برای دسترسی به این کاروانسرا باید سفر کنید به  اردبیل، ۷۳ کیلومتری مشکین شهر، بخش ارشق، روستای مرزی قانلی بولاغ (سرباز وطن)

 با تشکر / هتل پدرام 
0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *