کاروانسرای قانلی بولاغ

کاروانسرای قانلی بولاغ

کارونسرا قانلی بولاغ یکی دیگر از زیباترین و قدیمی ترین جاذبه های گردشگری اردبیل است که در محدوده جاذبه های توریستی شهر زیبای مشگین شهر قرار گرفته است. این مجموعه تاریخی در ناحیه جنوب شرق روستای قانلی بولاغ و در ناحیه شهر ارشق شهرستان مشگین شهر قرار دارد.

ریشه نام کاروانسرا قانلی بولاغ

بدلیل موقعیت جغرافیایی روستای قانلی بولاغ که در مرز کشورقرار دارد به آن چنین نامی را به معنای سرباز وطن لقب دادن که کاروانسرا نیز به نام شهرش معروف و شناخته شده است.

موقعیت جغرافیایی کاروانسرای قاتلی بولاغ

برای رسیدن با این کاروانسرای زیبا باید به مشگین شهر  در 73 کیلومتری اردبیل رفته  و در 35 کیلومتری شهر رضی و حدودا نقطه صفر مرزی کشور ایران و آذربایجان قرار گرفته است از همین رو از ارزش مکانی بالایی برخوردا است. مهمتر اینکه در گذشته یک محل مهم و اصلی برای اتفاقات تجاری بین ایران و روسیه بسیار مورد استفاده تجار و بازرگانان قرار میگرفته است. منطقه کاروانسرای قانلی بولاغ از شمال شرق و قسمت شرقی به جمهوری آذربایجان و از غرب به جاده آسفالت شده اردبیل، شهر رضی و روستای آق بولاغ و از ناحیه جنوبی به روستای آلیشان سویی و آقابیگلو محدود میشود.

 

کاروانسرای قانلی بولاغمطالب مرتبط:

روستای لاطران سرعین

منطقه تاریخی تپه نادر ادربیل

 توصیف کاروانسرای قانلی بولاغ

بنای قانلی بولاغ ساخته شده از آجر و مصالح در محیطی به وسعت 800 متر مربع در دوران سلسله صفویه ایجاد شد که مساحت خود کاوانسرا 20247 و حیاط مرکزی آن 640 متر مربع است. دور تادور حیاط مرکزی 24 اتاق جهت استراحت مسافران قرار گرفته است، سبک معماری چهار ایوانی استفاده شده  در آن حاکی از ساخت کاروانسرا در دوران عباسی میباشد که در زمان آرامش دوران سلطنت شاه عباس صفوی ساخته شده است.

هدف از ساخن کاوانسرای قانلی بولا

از همان ابتدا این بنا به نیت یک پناهگاه برای مسافران و کاروان های مسافرتی و ایلات و عشایر منطقه بوده است از همین رو بعنوان یک اثر تاریخی و ملی با شماره 1009016 در فهرسات آثار ملی کشور ثبت شده است.

ویژگی های برتر کاروانسرای قانلی بولاغ

از موارد شاخص موجود در این کاروانسرا که وجه متمایز حساب میشود میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

  • قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم
    جاده ابریشم که از قدیمی ترین و مهمترین جاده و بعنوان یک مسیر ترانزیتی جهان از چین به اروپا بوده  از تردد بال او امنیت زیادی در آن زمان برخوردار بوده است.
  • قرار گیری در نقطه صفر مرزی ایران و آذربایجان
  • سبک  معماری چهار ایوانی که ار سبک های برجسته معماری اسلامی است.رزرو هتل در سرعین اردبیلتاریخچه کاوانسرای قانلی بولاغ

این کاروانسرا در دوره آرامش سیاسی دوران صفوی و در زمان حکومت شاه عباس ساخته شده است از همین رو به کاروانسرای عباسی نیز معروف است.
در ابتدا این کاروانسرا بعنوان یک پناهگاه برای استراحت کاروانیان بوده و تا 80 سال گذشته عشایر و ایلات منطقه بصورت دسته جمعی از آن  برای خانه مسکونی قشلاقی استفاده میکردند. تمامی اتاق ها کاروانسرا جهت تبادل کالاها و شتر ها و استراحت مسافران رو به حیاط ساخته شده است.
از همین رو دارای 8 شتر خان و بارانداز نگهداری شتر ها، کالاها و دارای 4 فضا برای خدمت به مسافران بوده و همچنین 3 حجره در بین هر دو شتر خان به سبب اسقرار همراهان و نگهبانان تعبیه شده است.

 

معماری کاوانسرای قانلی بولاغ
بنای کاروانسرای با شکل و شمایل تالار و مستطیل شکلی ساخته شده و دارای یک حیاط بسیار بزرگ همراه با طاق های رومی مانند بصورت گهواره ای پوشیده شده است. طاق های ساخته در آن دارای ابعادی کوچک هستند و از همین رو به آسانی میتوان آنها را گرم کرد از همین رو در زمستان پناهگاهی بسیار خوب برای مسافران حساب میشد.
اتاق ها به نحوی ساخته شدند که  در یک طرف دیوار هر اتاقی طاقچه هایی برای قرار دادن لوارم مسافران طراحی شده است. تمامی آنچه از توصیف جغرافیایی و معماری کاروانسرای قانلی بولاغ برای گردشگران لازم بود را سعی کردیم بصورت کامل و خلاصه بیان کنیم. در سفر به شهر سرعین و اردبیل میتوانید از نقاط دیدنی فوق العاده آنها دیدن کرده و لذت ببرید.
ارائه مطلب: هتل پدرام سرعین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *