کلخوران

کلخوران، خانه‌های صخره‌ای یادگار مادها

کلخوران نام یکی از روستاهای سرعین است. کلخوران ویند به غارهای زیرزمینی شهرت دارد. این روستا با صخره‌هایی مرموزی از گذشته هنوز نیز ساکنینی دارد.

صخره‌های عجیب خانه ساکنین باستانی این روستا بوده است. دهکده صخره‌ای کلخوران در دهستان آب گرم قرار گرفته. قدمت دخمه‌های سنگی آن تاکنون مشخص نشده است.

مناظر طبیعی بی‌نظیر و دره‌های سرسبز طبیعت آن را می سازد. آثار باستانی و خانه‌های سنگی این روستا را به دهکده‌ای شگفت‌انگیز تبدیل کرده است.

نقش انسان بر دیوار غارها

در مرکز این روستا خانه دخمه‌ای بزرگی کشف شده. این دخمه به غاری برای زندگی ‌دسته جمعی می‌ماند. نقوش حکاکی شده زیادی بر دیوارهای این غارها دیده شده. این نقش‌ها کار دست انسانی هوشمند است. انسانی متعلق به یکی از دوره‌های مادها، اشکانیان یا ساسانیان. انسانی باستانی ولی هوشمد.

تخمین دقیقی از زمان ساخت این خانه‌های سنگی وجود ندارد. همین موضوع این روستا را رمزآلودتر می‌کند.

 


 سرعین در فـرهنگ لغت فـارسی به مـعـنی سرچشمه است. 


 

کلخوران

 

خانه‌های سنگی زیرزمینی غرب روستا

در غرب روستا 40 خانه صخره‌ای وجود دارد. دخمه‌ها بر روی کوه قرار گرفته‌اند. این سازه‌های سنگی غریب از زمانی دور باقی‌مانده است. مدتی طولانی انبار اهالی روستای کلخوران بود. سازمان میراث فرهنگی برای حفظ این آثار قدم‌هایی برداشته است.

اکنون دخمه‌های سنگی را تخلیه کرده است. خانه‌های حفر شده در زیر این تپه از آثار باستانی کم نظیر است. چنین مجموعه‌ای از خانه‌های زیرزمینی را به سختی می‌توان یافت.

 

خانه‌های زیرزمینی شرق روستا

در شرق روستا چهار دخمه سنگی دیگر وجود دارد. در مشاهده دیوارها از درون دخمه رد کلنگ و ابزار حفاری دیده می‌شود. بر روی یکی از دخمه‌های شرقی نقش انسانی حکاکی شده است. از میان آثار کشف شده از این روستا اشیایی متعلق به دوران‌های متفاوت یافت شده است.  با این کشف قدمت سکونت در این خانه‌ها قرن‌ها پیش تخمین زده می‌شود.

کلخوران

 

قدمت روستای کلخوران

تحقیقی در خصوص تاریخ نگاری این روستا و صخره‌های آن صورت نگرفته. باستان شناسان قدمت دخمه‌های سنگی واقع در آذربایجان را دوره مادها می‌دانند. به علت شباهت این دخمه‌های سنگی با سایر  خانه‌های صخره‌ای آذربایجان می‌توان آن‌ها را متعلق به دوره مادها دانست.

از سویی با کشف اشیای سفالی در این روستا و به استناد معماری خانه‌های سنگی و صخره‌ای قدمت آن‌ها را به دوره اشکانیان، ساسانیان و دوره اسلامی نسبت می‌دهند. معماری و ساخت خانه‌های سنگی مانند هلال و قوس جناقی حکاکی‌های سنگ‌ها به آثار باستانی ساسانی شباهت دارد.

با کنار هم قرار دادن کلیه شواهد و توجه به نکات مختلف به نظر می‌آید این دهکده در دوران مادها، ساسانیان، اشکانیان، صفویان و تیموریان قابل سکونت بوده و تا دوره اسلامی مورد استفاده قرار می‌گرفته. هم‌اکنون نیز این روستا مسکونی است. طبق سرشماری سراسری سال ۱۳۸۵ جمعیت کلخوران ویند ۴۴۷ نفر با ۱۱۵ خانوار است.


دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران سرعین 


طبیعت بکر و دورنمای سبلان

هنگامی که پا در این روستا می‌گذارید در دوردست بلندای کوه سبلان را خواهید دید. دامنه‌های سرسبز و دره‌های زیبا در زیر پای شماست.

شگفتی از آنجاست که در زیر پای شما دنیای نهفته نیز وجود دارد. مجموعه‌ای خانه سنگی در زیر زمین وجود دارد. غارهای تاریخی حفاری شده به دست انسان. پیشینه انسانی که در این سرزمین می‌زیسته و آثار دست او بر روی حکاکی‌ها و کنده‌کاری‌های دیوار این خانه‌ها پیداست.

کلخوران

 

زمان مناسب سفر به کلخوران

اگر قصد سفر به ویند را داشتید در اواخر بهار و اوایل تابستان به این بهشت بروید. کلخوران ویند بهشتی است با آب و هوای معتدل. روستایی با طبیعت زیبا، دره‌های سرسبز، زمینی سبز و هوای خوش بو. بهشتی پر از سیب سرخ.

کشاورزی و باغداری و زنبورداری از مهم‌ترین مشاغل مردم این روستا است. سیب یکی از مهم‌ترین محصولات آن‌هاست. هوای معتدل و مطبوع این روستا در اواخر بهار بهترین دمای خود را دارد و برای تفریح و گردش و لذت بردن از دره‌های بکر و سبز آن مناسب است.

 

خانه‌های سنگی در دل تپه چهل خانه

در زیر تپه‌های روستا چندین خانه صخره‌ای ساخته‌شده است.

این خانه‌های شگفت‌انگیز زیرزمینی به صورت تکی ساخت شده‌اند و چون غارهایی از گذشته مردمان آن سرزمین خبر می‌دهند.

افراد محلی به این غارهای زیرزمینی و خانه‌های سنگی باستانی «قوردی قیه»، «تپه چله خانه» و «قره قیه» می‌گویند. مشهورترین اشیای باستانی کشف شده از این روستا سفال‌هایی است که از خانه‌های سنگی یافت شده.

اگر به این روستا رفتید تپه چهل خانه را ببینید. تپه‌ای که چون گنجی که در دل خود حرف‌های ناگفته دارد. این تپه به دلایل طبیعی در اکثر مواقع قابل بازدید نیست. اکثر خانه‌های زیرزمینی و سنگی در زیر آن قرار دارند.

کلخوران

 

سرعین، نگین آذربایجان

 

سرعین زیبایی‌های بی‌نظیری دارد. طبیعت بکر و هوای معتدل این قسمت از آذربایجان بهترین نقطه برای تفریح است.

در هر چهارفصل سال سرعین زیباست. می‌توانید بهشت گمشده را در تپه‌های اطراف سرعین بیابید. عظمت طبیعت در سرفرازی سبلان خودنمایی می‌کند. گرمای زندگی در چشمه‌های آب گرم این جغرافیا دیدنی است.

 


تپه‌های باستانی دیگری مانند غارهای باستانی کنزق  در این منطقه کشف شده است.


 

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *