کلخوران، خانه‌های صخره‌ای یادگار مادها

کلخوران نام یکی از روستاهای سرعین است. کلخوران ویند به غارهای زیرزمینی شهرت دارد. این روستا با صخره‌هایی مرموزی از گذشته هنوز نیز ساکنینی دارد. صخره‌های عجیب خانه ساکنین باستانی این روستا بوده است. دهکده صخره‌ای کلخوران در دهستان آب گرم قرار گرفته. قدمت دخمه‌های سنگی آن تاکنون مشخص نشده است.  مناظر طبیعی بی‌نظیر و دره‌های سرسبز طبیعت آن را می سازد. آثار باستانی و خانه‌های سنگی این روستا را به دهکده‌ای شگفت‌انگیز تبدیل کرده است.

دیدنیهای دهکده ویند کلخوران سرعین

دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران در حدود پنج کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل تا نیر قرار گرفته است خانه های سنگی در قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری  قرار گرفته اند. ویند کلخوران دهکده ای سنگی با مجموعه ای از خانه های سنگی منفرد که اغلب در زیر تپه ای به نام چله خانه قرار دارد، به صورت یک پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی و کم نظیر می باشد.

تپه چله خانه که اغلب خانه های سنگی در زیر آن قرار دارد هر چند تعدادی از آنها بر اثر عوامل مختلف سقف آنها فروریخته یا به سبب پرشدن فضاهای داخلی آن فعلاً بازدید از فضای داخلی آن ممکن نیست. ولی تعداد قابل توجه دیگری با ویژگی های منحصر به فرد  سالم باقی مانده اند. بسیاری از این خانه و کنده های صخره ای دارای پلانی مربع، مستطیل، بیضی شکل و غیرهندسی هستند که همه نوع زیستگاه اعم از اتاقهای منفرد و مجتمع در ابعاد مختلف با راهروهای مرتبط به هم و سقف های هلالی شکل و قوس های جناغی، مسطح، با تاقچه ها، جاچراغی، جای رختخواب و غیره وجود دارند که در دل کوه ها وصخره های مذکور پراکنده اند.

دخمه های فضایی در دل ویندکلخوران

 در دو کیلومترى شمال غرب روستاى ویند کلخوران، تپه بلند رسوبى وجود دارد که ضلع جنوبى آن از فرسایش بستر رودخانه بالیخلو، به صورت دیوار مرتفعى درآمده است. در ارتفاع تقریبى ۵۰ متر از بستر رودخانه و بر سینه آن، دخمه سنگى با در ورودى و اتاقک چشمگیر کنده شده است.
داخل دخمه، فضایى است که به شکل هرم مثلث‌القاعدهٔ ناقص است، بر ضلع غربى دخمه تصویرى بر سنگ نقر شده است که حالت کلى یک مثلث را دارد و در داخل آن مثلث کوچک‌تر کنده شده است. در داخل این مثلث نقش آدمى با سرى نزدیک به شکل مثلث و دست و پا و بدنى که محیط در مثلث است، ‌ قالب‌گیرى و نقر شده است. در حاشیه آن نیز حروفى کنده شده که قسمت عمده آن از بین رفته است.
دهکده ی باستانی ویند کلخوران به لحاظ تعداد زیاد و تنوع خانه های سنگی و قابل توجه بودن از لحاظ تاریخی، باستانی و گردشگری می تواند به صورت یکی از کانونهای علمی، تفریحی و گردشگری ممتاز در آید.

نقش انسان بر دیوار غارهای کلخوران

در مرکز این روستا خانه دخمه‌ای بزرگی کشف شده. این دخمه به غاری برای زندگی ‌دسته جمعی می‌ماند. نقوش حکاکی شده زیادی بر دیوارهای این غارها دیده شده. این نقش‌ها کار دست انسانی هوشمند است. انسانی متعلق به یکی از دوره‌های مادها، اشکانیان یا ساسانیان. انسانی باستانی ولی هوشمند.
تخمین دقیقی از زمان ساخت این خانه‌های سنگی وجود ندارد. همین موضوع این روستا را رمزآلودتر می‌کند.

دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران در حدود پنج کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل – نیز قرار گرفته است خانه های سنگی در  قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری  قرار گرفته اند. ویند کلخوران دهکده ای سنگی با مجموعه ای از خانه های سنگی منفرد که اغلب در زیر تپه ای به نام چله خانه قرار دارد، به صورت یک پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی و کم نظیر می باشد.

.سرعین در فـرهنگ لغت فـارسی به مـعـنی سرچشمه است

 دیدنیهای سرعین و اردبیل

 منطقه ی گردشگری ازناو 

کلخوران

 

خانه‌های سنگی زیرزمینی غرب کلخوران

در غرب روستا 40 خانه صخره‌ای وجود دارد. دخمه‌ها بر روی کوه قرار گرفته‌اند. این سازه‌های سنگی غریب از زمانی دور باقی‌مانده است. مدتی طولانی انبار اهالی روستای کلخوران بود. سازمان میراث فرهنگی برای حفظ این آثار قدم‌هایی برداشته است. اکنون دخمه‌های سنگی را تخلیه کرده است. خانه‌های حفر شده در زیر این تپه از آثار باستانی کم نظیر است. چنین مجموعه‌ای از خانه‌های زیرزمینی را به سختی می‌توان یافت.

خانه‌های سنگی زیرزمینی شرق کلخوران

در شرق روستا چهار دخمه سنگی دیگر وجود دارد. در مشاهده دیوارها از درون دخمه رد کلنگ و ابزار حفاری دیده می‌شود. بر روی یکی از دخمه‌های شرقی نقش انسانی حکاکی شده است. از میان آثار کشف شده از این روستا اشیایی متعلق به دوران‌های متفاوت یافت شده است.  با این کشف قدمت سکونت در این خانه‌ها قرن‌ها پیش تخمین زده می‌شود.

هنوز بررسی علمی معتبری در این منطقه انجام نشده است، بررسی های محدود و سفال های پراکنده در سطح و داخل خانه های سنگی شواهدی از حیات ادوار مختلف تاریخی نشان می دهد. سفال هایی مربوط به دوره اشکانی، سفال ها و قوس های جناقی در کنده های صخره ای شبیه به آثار ساسانیان همچنین آثار و علائمی مربوط به دوران اسلامی مانند سلجوقی، تیموری و صفوی که حاکی از استمرار استفاده از این خانه های سنگی در طول تاریخ است.

کلخوران

 

قدمت روستای کلخوران

تحقیقی در خصوص تاریخ نگاری این روستا و صخره‌های آن صورت نگرفته. باستان شناسان قدمت دخمه‌های سنگی واقع در آذربایجان را دوره مادها می‌دانند. به علت شباهت این دخمه‌های سنگی با سایر  خانه‌های صخره‌ای آذربایجان می‌توان آن‌ها را متعلق به دوره مادها دانست.

از طرف دیگر با کشف اشیای سفالی در این روستا و به استناد معماری خانه‌های سنگی و صخره‌ای قدمت آن‌ها را به دوره اشکانیان، ساسانیان و دوره اسلامی نسبت می‌دهند. معماری و ساخت خانه‌های سنگی مانند هلال و قوس جناقی حکاکی‌های سنگ‌ها به آثار باستانی ساسانی شباهت دارد.

با کنار هم قرار دادن کلیه شواهد و توجه به نکات مختلف به نظر می‌آید این دهکده در دوران مادها، ساسانیان، اشکانیان، صفویان و تیموریان قابل سکونت بوده و تا دوره اسلامی مورد استفاده قرار می‌گرفته. هم‌اکنون نیز این روستا مسکونی است. طبق سرشماری سراسری سال ۱۳۸۵ جمعیت کلخوران ویند ۴۴۷ نفر با ۱۱۵ خانوار است.دیدنیهای سرعین و اردبیل

شهر کندویی پتلقان اردبیلطبیعت بکر و دورنمای سبلان

هنگامی که پا در این روستا می‌گذارید در دوردست بلندای کوه سبلان را خواهید دید. دامنه‌های سرسبز و دره‌های زیبا در زیر پای شماست. شگفتی از آنجاست که در زیر پای شما دنیای نهفته نیز وجود دارد. مجموعه‌ای خانه سنگی در زیر زمین وجود دارد. غارهای تاریخی حفاری شده به دست انسان. پیشینه انسانی که در این سرزمین می‌زیسته و آثار دست او بر روی حکاکی‌ها و کنده‌کاری‌های دیوار این خانه‌ها پیداست.

 

کلخوران

 

زمان مناسب سفر به کلخوران

اگر قصد سفر به ویند را داشتید در اواخر بهار و اوایل تابستان به این بهشت بروید. کلخوران ویند بهشتی است با آب و هوای معتدل. روستایی با طبیعت زیبا، دره‌های سرسبز، زمینی سبز و هوای خوش بو. بهشتی پر از سیب سرخ. کشاورزی و باغداری و زنبورداری از مهم‌ترین مشاغل مردم این روستا است. سیب یکی از مهم‌ترین محصولات آن‌هاست. هوای معتدل و مطبوع این روستا در اواخر بهار بهترین دمای خود را دارد و برای تفریح و گردش و لذت بردن از دره‌های بکر و سبز آن مناسب است.

خانه‌های سنگی در دل تپه چهل خانه

در زیر تپه‌های روستا چندین خانه صخره‌ای ساخته‌شده است. این خانه‌های شگفت‌انگیز زیرزمینی به صورت تکی ساخت شده‌اند و چون غارهایی از گذشته مردمان آن سرزمین خبر می‌دهند. افراد محلی به این غارهای زیرزمینی و خانه‌های سنگی باستانی «قوردی قیه»، «تپه چله خانه» و «قره قیه» می‌گویند. مشهورترین اشیای باستانی کشف شده از این روستا سفال‌هایی است که از خانه‌های سنگی یافت شده. اگر به این روستا رفتید تپه چهل خانه را ببینید. تپه‌ای که چون گنجی که در دل خود حرف‌های ناگفته دارد. این تپه به دلایل طبیعی در اکثر مواقع قابل بازدید نیست. اکثر خانه‌های زیرزمینی و سنگی در زیر آن قرار دارند.

کلخوران

 

سرعین، نگین آذربایجان

سرعین زیبایی‌های بی‌نظیری دارد. طبیعت بکر و هوای معتدل این قسمت از آذربایجان بهترین نقطه برای تفریح است. در هر چهارفصل سال سرعین زیباست. می‌توانید بهشت گمشده را در تپه‌های اطراف سرعین بیابید. عظمت طبیعت در سرفرازی سبلان خودنمایی می‌کند. گرمای زندگی در چشمه‌های آب گرم این جغرافیا دیدنی است.دیدنیهای سرعین و اردبیل

غارهای باستانی کنزق اردبیلارائه مطلب: هتل پدرام سرعین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *