کهنه قلعه مشگین شهر

کهنه قلعه مشگین شهر

کهنه قلعه مشگین شهر

کهنه قلعه مشگین شهر روایتی از تاریخ کهن ایران !! آیا میدانید کهنه قلعه مشگین شهر یکی از آثار به جامانده از دوره ساسانی است که روی یک تپه ی طبیعی قرار گرفته است؟

وجود مکانهای تاریخی در شهرهای اردبیل باعث شده است که خیلی از گردشگران به آنجا سفر کنند. در این بین  کهنه قلعه مشگین شهر اردبیل میتواند قدمت استان اردبیل را برای گردشگران به تصویر بکشد. این بنا در سال ۱۳۴۵ به ثبت آثار ملی هم رسیده است.

مشخصات قلعه

۵ متر ارتفاع از روی تپه – ۶ برجک مستحکم با دیوارهایی کاملا خشتی و مساحت کلی آن ۱۵ هکتار در قسمت ورودی مشگین شهر…

سازنده این قلعه شخصی به نام نرسه هرمزد بوده است که شش سال ساخت قلعه به طول انجامیده است. به واقع کتبیه ساسانی که به نام سوروشکن داشی نامیده می شود بازگو کننده سال تاسیس این قلعه باستانی استان اردبیل می باشد.

مواد بکار برده شده در ساخت این قلعه شامل سنگ، ملات گچ، آهک و خشت برخی جاها استفاده از گل می باشد. این قلعه باستانی از سمت غرب به  دریاچه مشهور خیاو چای می رسد و از سمت شرق هم به سمت شهر اردبیل می رسد.

به واقع این قلعه در مسیر شهر اردبیل قرار دارد و در 150 متری این قلعه سنگ نبشته باستانی است که با زبان پهلوی متنی را نوشته که زمان دقیق ساخت قلعه را بازگو می کند.

کهنه قلعه مشگین شهر

طبق این نوشته قلعه در ماه مهر سال 27 سطنت شاپور ساسانی یعنی در سال 337 میلادی ساخته شده است.  متن  ترجمه شده روی سنگ نبشته بدین شرح است.

به ماه مهر در سال ۲۷ شاهپور شاهان شاه. آنکه بود پسر اورمزد شاه. آنگاه من نرسه هرمزد. من گفتم که این دژ فرخ (فرهید) دخوخلی ( آنکه من فرکندم (ساختم) به نام آنکه یزدان دانستم و (قلعه) را شاهان شاه به ۶ سال به فرجام کردم چنین (ببین).

استحکام این قلعه بالا بوده و برای جلوگیری از تهاجم دشمنان در جنگ ها مکانی بسیار امن بود است.

آدرس دسترسی: اردبیل٬ مشگین شهر٬ ورودی مشکین شهر٬ روی تپه

 

جاذبه های توریستی سرعین و استان اردبیل 

 با تشکر / هتل پدرام 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *