کهنه قلعه مشگین شهر

کهنه قلعه مشگین شهر

کهنه قلعه مشگین شهر داستانی است از سرگذشت و تاریخ پربار ایران عزیز یکی از آثار بجا مانده از دوران ساسانی که بر بلندای تپه ایی طبیعی جای گرفته است. اردبیل از جمله شهرهایی است که گردشگری تاریخی و طبیعی فراوانی را در خود جای داده است وجود چنینی بناهای داخلی در این شهر نشان از  یک قدمت بالایی دارد.

 

 مطالب مفید برای شما

قلعه شیندان آستارامشخصات کهنه قلعه مشگین

سازنده این قلعه فردی با نام هرمزد بوده که شش سال برای ساخت چنین قلعه ایی وقت گذاشت با مشاهده کتیبه ساسانی سوروشکن داشی قلعه میتوان زمان تاسیس این قلعه باستانی در شهر اردبیل را متوجه شد. در  کهنه قلعه مشگین شهر اردبیل6 برجک مستحکم و حجره‌های كوچك آخور وجود دارند که با دیوارهای خشتی ساخته شدند، هر کدام به مساحت 15 هکتار وجود دارد.

ارتفاعی که قلعه از روی تپه دارد تقریبا 5 متر میباشد. در ساخت و ساز کهنه قلعه مشگین شهر مواد سنگ، ملات، گچ، آهک و خشت بکار گرفته شده است و البته در برخی جاها از گل استفاده کرده اند. از همین رو از استحکام بسیار بالایی برخودار است که این همه سال پاپرجا مانده است طوریکه در آن زمان بعنوان یک دژ برای زمان جنگ ها و تهاجم دشمنان مورد استفاده قرار میگرفت.

مساحت بنای کهنه قلعه مشگین شهر نزدیک به 115 هزار متر مربع است و دقیقا در ورودی شهر مشگین شهر قرار دارد. ارتفاع کلی قلعه از زمین 1416 متر از سطح آب های آزاد محاسبه شده است. ضلع شمالی قلعه مشگین شهر تا 90 و ضلع جنوبی تا 237 متر طول، ناحیه غربی 115 و ناحیه شرقی آن 91 متر عرض دارند. در گوشه های شمال غرب و جنوب قلعه برج های مدور به قطرهای 6 و 10 متر به چشم میخورند و گوشه های شرقی نیز چنین برج هایی با اندازه قطرهای 5/7 و 6 متر با زاویه ضلع بهتری دارند. از داخل قلعه اگر  شرق آنرا رصد کنید به شهر اردبیل و اگر غرب به رودخانه زیبای و همیشه جاری خوچای میرسید.

سنگ نبشته ساسانی مشگین شهر

محل قرار گیری قلعه مشگین شهر در مسیر شهر اردبیل واقع شده است، به فاصله 150 متری ازقلعه یک سنگ نبشته (که اولین سنگ نبشته ساسانی هست) را میتوان مشاهده کرد و به زبان پهلوی متنی درباره سال تاسیس بنای  کهنه قلعه اردبیل روی آن نوشته شده است. این سنگ نبشه حاکی از تاریخ احداث این قلعه است. سنگ نبشته در ابعاد 1.10 سانتی متر در 2.30 سانتی متر قرار دارد و در نزدیکی رودخانه خیاوچای قرار دارد جایی که طویل ترین پل خاورمیانه هم در آنجا قرار دارد و محل گردشگری می باشد.

این کتبیه در آثار ملی کشور ایران ثبت شده است و جزو مناطق باستانی و آثار تاریخی مشگین شهر محسوب می شود. طبق سنگ نوشته: کهنه قلعه مشگین شهر در مهر ماه سال 24 سلطنت شاپور ساسانی 337 میلادی بنا شده است. نوشته روی این کتیبه دارای ۲۱ سطر است که متاسفانه به مرور زمان از بین رفته است.

سنگ نبشته ساسانی مشگین شهر

 

متن حک شده بر روی سنگ نبشته:

به ماه مهر در سال ۲۷ شاهپور شاهان شاه. آنکه بود پسر اورمزد شاه. آنگاه من نرسه هرمزد. من گفتم که این دژ فرخ (فرهید) دخوخلی (؟) آنکه من فرکندم (ساختم)، به نام آنکه یزدان دانستم و (قلعه) را شاهان شاه به ۶ سال به فرجام کردم چنین (ببین)، شهریار بزرگ آزاد مرد هر که از این پس راد باشد (هر که پس از من رادمرد باشد) این دژپسند زدیگر (اگر این قلعه را پسندد)  …… از من بر روان او آفرین باد ….. پیش یک کند (بفرستد)، هر که نپسندد یک دیگر دژ ( یک قلعه دیگر) کند که از این بهتر بود (باشد).

فردی به نام دکتر گیردگروپ آلمانی این کتیبه را خواند: از سطر اول تا سطر سوم تاریخی است مربوط به سلطنت شاپور دوم ساسانی (۲۶۷ سال پیش از اسلام)، از سطر سه تا نه کتیبه از شخصی بنام ناسره هرمزد شهردار و حکمران یاد شده که ۶ سال برای ساختن قلعه کار کرده است و از سط ۹ تا ۱۲ اندرز است، ناسره هرمزد در آن متذکر شده که شهریاران و بزرگان این اندرز را بخوانند.

 

کهنه قلعه مشکین شهر

 مطالب مفید برای شما

جنگل فندقلو اردبیلآثار تاریخی کهنه قلعه مشگین

در کهنه قلعه مشگین شهر اردبیل سفالینه ها و مفرغ‌های بسیاری کشف شدند که با بررسی و مطالعه آنها میتوان به این نتیجه رسید که قدمت قلعه مشگین شهر اردبیل مربرط به زمان ساسانی است.

در کاوشها و جستجو های باستان شناسان در کهنه قلعه نشانه های زیادی از فرهنگ،سفالهای دست ساز و چرخ ساز با رنگ های نخودی و خاکستری و بعضا فلزهای مفرغ که به دوره آهن سه مربوط هستند و به اقوامی مشهور به اوراتور که در آستانه بناشدن دولت ماد قرار داشتند مرتبط میشوند.

حتی در برخی موارد مربوط به دوره های قبل از مادها میرسد که نشان ار فرهنگ و تمدن غنی در منطقه دارد از همین رو با وجود چنین آثار کشف شده و مهی کهنه قلعه مشگین شهر در سال 1345 هجری شمسی به ثبت رسید.

با بررسی بعضی منابع تاریخی نتیجه شده که نادرشاه افشار در زمان برگشت از دشت مغان برای مدتی در کهنه قلعه اقامت داشته همچنین بیان شده قلعه مشگین شهر حتی تا 300 سال قبل هم همچنان پاپرجا بوده و در دوران قاجار و تا مدتی در دروه پهلوی اول برای پادگان سواره نظام مود استفاده قرار میگرفته است.

کهنه قلعه مشکین شهر

 رزرو هتل در سرعین اردبیلمرمت کهنه قلعه مشگین شهر

طبق جلسات انجام شده در سازمان میراث فرهنگی برای حفظ وبقای کهنه قلعه اردبیل مرمت آن اجرا شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در مورد نحوه بازسازی و مرمت کهنه قلعه مشگین شهر چنین گفتند:

علاوه بر این عملیات مرمت و بازسازی کاروانسرای قانلی بولاغ نیز ادامه یافت و امسال عملیات اجرایی احداث موزه مشگین شهر آغاز شد.

ایشان همچنین به شناسنامه‌دار کردن ۶۵۰ مورد شی تاریخی اشاره و تأکید کرد:

شهرستان مشگین شهر یکی از قدیمی‌ترین مناطق استان اردبیل است که آثار تاریخی و باستانی متعددی در گستره آن قرار گرفته است.

 

 

سخن آخر: شهر اردبیل و آستارا با جاذبه های دیدنی تاریخی و طبیعی بسیاری دارند، به فکر سفر و گشت و گذار در این شهر ها باشید تا اطلاعات تاریخی غنی پیدا کرده و همچنین از دیدن این همه جاذبه طبیعی لذت ببرید.

 

ارائه مطلب: هتل پدرام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *