گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

استان اردبیل به عنوان استانی پر قدمت در کشور شناخته می شود. این استان با داشتن شهرهای پر تعداد که هر کدام از نظر تاریخی دارای شاخصه هایی منحصر بفرد هستند. شهرستان مشگین شهر که به عنوان مرکزی توریستی و زیبا در استان اردبیل شناخته می شود یکی از همین مناطق است. مطالعات بسیاری در شهرمشگین شهر انجام شده است تا بتوان به تاریخ پر شکوه این منطقه دست یافت. شهرمشگین یکی از اولین مقاصد گردشگری در ایران شناخته می شود که با داشتن آب و هوایی معتدل و مناطقی مانند گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل معرف همگان است.کهنه قلعه مشگین شهرگورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

مشخصات گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل  در سال هزار و سیصد هشتاد و یک به عنوان آثار ملی کشور به ثبت میراث باستانی رسیده است. محوطه ی باستانی شهریری یکی از مناطق مهم مشگین شهر است که از توابع روستای ارجق است. از لحاظ قرار گیری گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل در کنار رود قره سو قرار دارد. این منطقه با فاصله ی زمانی سی دقیقه ای از شرق مشگین شهر و یک ساعته از اردبیل واقع است.   منطقه ی شهریری به سه قسمت مختلف تقسیم بندی می شود: دژ نظامی، قوشا تپه و قسمتی دیگر، مجموع این مناطق به چهار صد هکتار می رسد.قلعه اولتاندر تحقیقات به دست آمده از منطقه شهریری قدمت قوشا تپه را هفت هزار سال پس از میلاد تخمین می زنند، قدمت قلعه و بخش های مجاور به هزار و چهار صد و پنجاه سال پس از میلاد می رسد. تمدنی که در کنار رودخانه ی قره سو ایجاد شده است دیدنی و تحسین برانگیز است. قرار گیری استراتژیک گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل در محل اتصال دو استان اردبیل و گیلان همچنین همسایگی با مناطق مرزی کشور آذربایجان موجب شده تا این محل از اهمیت فراوانی برخوردار است. گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل دارای سنگ هایی برافراشته و سنگ نوشته های زیادی است. تعداد این قطعات سنگ پر قدمت به دویست و هشتاد عدد می رسد که تاریخ آن ها به هشت هزار سال پیش از میلاد بر می گردد.

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیلسفر به روستای اونارتاریخچه ی گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل به منطقه ای شناخته می شود که تاریخی به درازای دوره ی نوسنگی و مس و مفرغ دارد. ارتفاع سنگ های یادبود منطقه بین هفتاد تا سه متر متغییر است. اولین سنگ های برافراشته شده در این منطقه به شمایل انسان شباهت دارند و چهره های انسانی بر آن ها نمایان است. این شمایل های اعجاب انگیز همگی هیبت های انسان نمایی را دارند که دست به سینه ایستاده اند اما دهانی بر چهره ی آن ها مشخص نیست.

در یافته های به دست آمده از گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل شی های با ارزش و پر قدمتی به دست آمده است. این اشیا به دست آمده در موزه ی باستان شناسی خلخال برای بازدید عموم قرار دارند.  نقش و نگارهای موجود بر روی سنگ ها و اشیاه شبیه به بزکوهی و حالات انسانی هستند. این آثار هنری زیبا توسط ضربه های هنرمندانه با سنگ های سخت و استخوان های مختلف ایجاد شده است. از دیگر عجایب دیدنی این منطقه وجود یک شمایل زن در بین دیگر مجسمه هاست، این شمایل دارای دهان می باشد و وجه تمایزی نسبت به بقیه ی اجزا دارد. از این مدل سنگ های برافراشته که در بین آن ها تنها یک زن دیده شود در قپوزستان آذربایجان و هفت قطعه هم در حکاری کردستان ترکیه به دست آمده است.

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل

گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل و آثار باستانی

در حفاری های لایه لایه ای که از گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل بوجود آمده است چندین شهر متروکه و لایه هایی دیرین به دست آمده است. تعداد گورهای به دست آمده در این منطقه در حدود چهار صد و پنجاه گور به دست آمده است که از سه متر تا هشت متر متغییر هستند. تصور بازدید از گوری با طول هشت متر می تواند شما را ترغیب به بازدید از این مکان دیدنی کند.

از دیدنی های دیگر گورهای منطقه شهریری در استان اردبیل و مناطق مجاور آن می توان به وجود سفالینه های مایل به بنفش و سیاه رنگ آن اشاره کرد. در طی آخرین تحقیقات باستان شناسان به این نتیجه رسیده اند که قلعه ی شهریری در زمان اورارتوییان به آتش کشیده شده است. خاکسترهایی که در لایه های خاک و گورها موجود هستند این اطلاعات ارزشمند را به همگان نشان داده است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
برای مشارکت راحت باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *