5 منطقه از طبیعت بکر ایران در شمال غرب ایران

مناطق زیادی از طبیعت بکر ایران در چهارگوشه سرزمینمان وجود دارد. بیشتر مردم با در نظر گرفتن چند گزینه محدود هرساله به سفرهای تکراری می‌روند؛ غافل از اینکه ایران به‌عنوان یک کشور چهارفصل، سرشار از مناطق بکر، زیبا، طبیعی و دست‌نخورده‌ای است که می‌تواند گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب کند. کشور ایران با برخورداری از کوه، دشت، جنگل، کویر، مزارع، دریا، آبشار و هزاران تنوع طبیعی دیگر، در کنار تنوع و جذابیت‌های فرهنگی، یک جهان واقعی از تمام زیبایی‌ها را به نمایش می‌گذارد. در ادامه به معرفی برخی از زیباترین و بکرترین مناطق گردشگری در شمال غرب ایران پرداخته‌شده است.

بسیاری از طبیعت گردان به دنبال مناطق بکر و زیبا در طبیعت هستند. مناطقی که به بهشت معروف می‌شود. زیبایی‌های منحصر به فردی در جغرافیای ایران دیده می‌شود، به‌خصوص در شمال غرب آن که کوهستان‌ها و مناطق سرسبز زیبایی وجود دارد. در شمال غرب ایران 5 نقطه شگفت‌انگیز و دیدنی وجود دارد که طبیعت‌گردان آن‌ها را بهشت روی زمین نامیده‌اند.

طبیعت بکر ایران

 

طبیعت‌گردی، بوم گردی و اکوتوریسم

از مزایای طبیعت‌گردی می‌توان به بهبود کیفیت زندگی مردم محلی اشاره کرد. این شاخه از گردشگری بانام‌هایی چون بوم گردشگری و اکوتوریسم نیز شناخته می‌شود. گردش آبی و ساحلی، کوهنوردی، غارنوردی، بیابان‌گردی، دامنه نوردی، مردم‌شناسی و طبیعت‌درمانی، از زیرشاخه‌های طبیعت‌گردی محسوب می‌شوند. در این نوشته کوتاه با 5 نقطه بکر و زیبا آشنا می‌شویم که در ایران وجود دارد. نقاطی که در جهان به بهشت معروف شده‌اند.

 

 طبیعت بکر ایران در ویلا دره1-    دریاچه سبلان – طبیعت بکر ایران

دریاچه سبلان بر بلندای کوه مرتفع سبلان قرار گرفته است. این دریاچه در دهانه قله سبلان با عمق حدود 40 متر شکل گرفته. زیبایی خیره‌کننده این دریاچه آتش‌فشانی در بالای کوه مکانی دیدنی را خلق کرده است. آب دریاچه سبلان در تمام طول سال به‌جز فصل تابستان منجمد و یخ‌زده است. در افسانه‌ها گفته‌شده است که آرامگاه زرتشت در کنار این دریاچه قرار دارد. دریاچه سبلان با آن‌طور که اهالی محلی می‌گویند ساوالان از نظر طبیعی زیبا و منحصربه‌فرد است.

طبیعت بکر ایران

 

2-گردنه حیران – طبیعت بکر ایران

یکی از دیدنی‌ترین مناطق ایران جاده گردشگری آستارا-اردبیل است. این گردنه طبیعی زیبا و شگفت‌انگیز در نزدیکی نمین دیده می‌شود. گردنه حیران در حدفاصل بین آستارا تا اردبیل قرارگرفته است. برای اهالی جاده و سفر دیدن این گردنه زیبا یکی از بهترین خاطرات سفر در ایران است. گردنه حیران با آن‌طور که در جهان معروف است بهشت آسیا مشرف‌به رود ارس است. در سمتی از جاده کوهستانی سرسبز و در سمتی دیگر رود ارس دیده می‌شود. در این منطقه طبیعت با وجود مه، رود و جنگل کوهستانی هر آنچه از زیبایی ممکن است را به رخ می‌کشند.

گردنه حیران از زیبایی‌های منحصربه‌فرد ایران است و یکی از نقاط طبیعی گردشگر پذیر. همچنین این منطقه ازنظر طبیعی بکر محسوب می‌شود. زیبایی‌های رود ارس که مرز ایران و آذربایجان را مشخص می‌کند و شگفتی‌های جنگل‌های انبوه و سرسبزی که بر روی کوه‌ها در هاله‌ای از مه قرارگرفته‌اند در این نقطه با یکدیگر تلاقی می‌کند و بهشتی شگفت‌انگیز می‌سازد

 

 

3-منطقه آزاد ارس – طبیعت بکر ایران

این منطقه در شمال غربی ایران و در همسایگی جمهوری ارمنستان و آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان قرار دارد. منطقه زیبای ارس با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیار، نظیر کوه‌های سرسبز و سر به فلک کشیده، دشت‌های زیبا، رودهای خروشان، جنگل‌های انبوه، حیات‌وحش کم‌نظیر، یکی از بکرترین مناطق ایران محسوب می‌شود. این منطقه با وسعت 51 هزار هکتار، از آب‌وهوای مناسب، پوشش گیاهی، دارویی و جانوری متنوع برخوردار است.

طبیعت بکر ایران

 

 طبیعت بکر ایران در آبشار گورگور4-دریاچه مارمیشو – طبیعت بکر ایران

این دریاچه در ۴۵ کیلومتری غرب شهر اروميه در استان آذربایجان غربی قرار دارد. دریاچه مارمیشو با 5 هکتار وسعت، سرچشمه پرآب‌ترین رودخانه منطقه نازلوچای محسوب می‌شود. در اطراف این دریاچه نیلی‌رنگ، آبشار فصلی مارمیشو وجود دارد که در فصل بارندگی از دل صخره‌های کوه‌های اطراف سرچشمه می‌گیرد. دریاچه مارمیشو مکان مناسبی برای علاقه‌مندان به عکاسی و دوچرخه‌سواری است. این منطقه به‌عنوان یک زیستگاه مناسب برای جانوران و گیاهان  شناخته می‌شود و به سبب برخورداری از گیاهان متنوع، برای پرورش زنبور مناسب است.

 

5-ییلاق سوباتان – طبیعت بکر ایران

این ییلاق در غرب شهر لیسار و در نزدیکی شهر تالش در استان گیلان واقع است. این منطقه بکر و توریستی در ارتفاع 1800 تا 1900 متری از سطح دریا قرار دارد. ییلاق سوباتان به سبب قرارگیری در معرض بادهای شمالی، در تمام فصول سال از آب‌وهوای بسیار خنک برخوردار است. از جاذبه‌های دیدنی ییلاق سوباتان می‌توان به دشت گل‌های شقایق، آبشار ورزان، بلندی‌ها و دره‌های متعدد، چشمه‌های فراوان آب شیرین در نزدیکی دریاچه نئور و در آخر  منظره چشم‌نواز پدیده مه اشاره کرد.

طبیعت بکر ایران

 

 

 طبیعت بکر ایران در ایردموسیدره زیبای گلستان سرعین اردبیل

6-طبیعت بکر ایران در سرعین در دره گلستان

زیباترین طبیعت های بکر ایران را میتوانید در قسمت غربی کشور و مناطق اردبیل و سرعین پیدا کنید. شهر سرعین درکنار جاذبه های گردشگری فراوان مانند چشمه های آبگرم که بیش از 4 میلیون مسافر را به سمت خود جذب کرده است، دارای مناطق کوهستانی همیشه پوشیده از برف، دشت های بینظیر پر از گل های بهاری رنگارنگ و آبشارهای همیشه در حال جریان میباشد.
مانند دره آلوارس که با داشتن مجموعه تفریحی و گردشگری پیست آلوارس و منظره های فوق العاده سبب شده تا مسافران زیادی به هدف تفریح در این منطقه سفر به اردبیل را انتخاب میکنند و یا دره سرسبز  با آسمان همیشه آبی گلستان به همراه گلهای بهاری خوشبو و زیبا طوریکه تمام زیبایی های بهاری را درجا به چشمان بیننده هدیه میدهد.

فاصله دره گلستان تا روستا آلوارس
روستای آلوارس در فاصله 12 کیلومتری و در بین مسیر پیست اسکی و مجموعه تفریحی آلوارس قرار دارد. در ادامه مسیر دره تماشایی گلستان در فاصله 19 کیلومتری از سرعین قرار گرفته است.

دره گلستان

نام‌های دره گلستان
اصلا نام آن را دره گلستان گذاشتند تا همه بدانند، در گوشه ایی از سرزمین ایران  گلستانی از زیبایی های خداوندی را میتوانند مشاهده کرد.
جالب تر اینکه این منطقه به دلیل فاصله ی کم از روستای آلوارس به دره آلوارس نیز نامگذاری شده و مشهور است.
از طرف دیگر اهالی و بومیان منطقه با نام قزل گل لر (به معنای آبگیرهای طلایی به نشانه گسترده بودن آبگیر های محیط) این دره را صدا میزنند .
در طول روز آبگیر های گلستان با وسعت گسترده خود در زیر نور آفتاب مانند طلایی درخشان در حال درخشش هستند و از همین رو چنین نامی برای این منطقه انتخاب شده.

دره گلستان

دره گلستان با زیبایی چهار فصل
دره گلستان در قسمت های شرقی وبر بلندای کوه سبلان قرار گرفته و در هر فصل شگفتی های طبیعی منحصر به فرد خود را داراست.
در دامنه سبلان با وجود آب و هوای سرد و کوهپایه ایی میتوانید گلهای بهاری و سرسبزی شگفت آوری را مشاهده کنید، حتی در فصل گرم تابستان هوای  این منطقه همچنان خنک و مطبوع است و میتوانید چشمانتان را به رقص چمن ها و گلهای بهاری در مسیر وزش باد دعوت کنید. اما زمانیکه در فصل سرد پاییز و زمستان تماشای یخچال های طبیعی و کوهای پربرف از پایه کوه ها، فضایی دیدنی از رنگ های سفید و قهوه ایی با رگه های طوسی رو به پایین مانند ریشه های یک درخت برای بیننده رقم میزند.

دره گلستان

یخچال‌های طبیعی
دره گلستان در پایه کوه مرتفع سبلان قرارگرفته و هوای سرد در کنار ارتفاع بالا سبب ایجاد یخچال های طبیعی در منطقه شده است.
یخچال های طبیعی توده های عظیمی از یخ هستند که توسط نیروی گرانش محیط در ارتفاعات بالا مثل کوهستان و به نسبت دارای هوای سردتری هستند، ایجاد شده و به طرف دره هایی با ارتفاع بالا حرکت میکند.
این توده های یخ در ابتدا بر اثر فشرده شدن برف در مناطق بلند کوهستانی تشکیل میشود. دقیقا مانند فشردن یگ گوله برف درمیان دستان ما که بلافاصله تبدیل به یک قطعه یخ میشود، این قطعه های عظیم از یخ شکل گرفته و تا مدت ها بر اثر سرمای کوهستان باقی میمانند.
همانطور که رود های از بلندای کوه ها به دره ها حرکت میکنند. جریان برف نیز ار ارتفاعات به سمت دره حرکت میکند و درون آن متوقف میشود و با حرکت هر جریانی تازه تمامی برفها روی هم انباشته شده و در حالت فشردگی به شکل یخ درمیاید و چنین یخچال های طبیعی زیبایی تشکیل میدهد.

طبیعت، دریچه‌ای به آرامش

طبیعت زیبا، یکی از جلوه‌های مثال‌زدنی کشور ایران است که در هر بخش از این سرزمین چشم‌انداز شگفت‌انگیزی را خلق کرده؛ حال که در این کشور زیبا و چهارفصل زندگی می‌کنیم. خوب است از زیبایی‌های آن بی‌بهره نمانیم و بدانیم پناه بردن به طبیعت بهترین انتخاب و یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای جلوگیری و درمان اثرات منفی زندگی صنعتی و ایجاد آرامش و آسایش برای انسان‌ها به شمار می‌رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *